uvod2

Netradičné malé kupoly v lone panenskej prírody – to je Whitepod. Je určený nielen pre vyznávačov zimných športov, ale aj pre milovníkov prírody a všetkého ekologického. Vychádza totiž z princípu energetickej efektívnosti. Nájdete ho vo Švajčiarsku, v obci Les Cerniers, na úpätí pohoria Dents-du-Midi, na začiatku švajčiarskych Álp.

24. 6. 2016

Netradičné malé kupoly v lone panenskej prírody – to je Whitepod. Je určený nielen pre vyznávačov zimných športov, ale aj pre milovníkov prírody a všetkého ekologického. Vychádza totiž z princípu energetickej efektívnosti. Nájdete ho vo Švajčiarsku, v obci Les Cerniers, na úpätí pohoria Dents-du-Midi, na začiatku švajčiarskych Álp.

Whitepod S view lake 1132

 

Ako mení farby chameleón, aj Whitepod si prezlieka košieľky. V zime je bielej farby a vyzerá takmer ako snežné iglu a v lete sa zasa mení na zeleno. Je to z toho dôvodu, aby zapadal do koloritu okolitej prírody. Od letiska v Ženeve je vzdialený necelé dve hodiny jazdy a v rezorte sa nachádza pätnásť samostatných ubytovacích zariadení. Hostia si tu môžu vybrať z troch typov, a to jednoduchého, rodinného a de luxe. Whitepod je navrhnutý ako apartmán a ponúka veľkú posteľ, kúpeľňu s WC a sprchovacím kútom, ako aj mezanín, kde sa môžu vyspať ďalší návštevníci. Každá ubytovacia jednotka má súkromnú terasu s výhľadom na Alpy.

Whitepod S Chair 0513   Whitepod S man on terrasse close up   iglo ext 4

 

Whitepod hotel panoramic2

Šetrný k prírode

Unikátny projekt, ktorý má za cieľ byť ekologický, bol navrhnutý s dvoma hlavnými myšlienkami, a to s dôrazom na životné prostredie a komfort pre hostí. Ten má byť rovnaký ako v tradičnom hoteli. „Dopyt po vysokom komforte sa zvyšuje. Vrátane Wifi, ktorá sa stáva rovnako dôležitou ako voda, pretože ľudia chcú zostať v spojení a chcú sa podeliť o svoje skúsenosti,” povedala Laura De Kock z marketingového a komunikačného oddelenia tohto ubytovacieho zariadenia. Whitepod získal cenu Responsible Tourism Award for Innovation. Je šetrný k prírode vo viacerých smeroch. Má za cieľ šetriť vodou či energiou, a to tak, že napríklad časová spúšť ušetrí vodu. Prísne podmienky tu majú aj na triedenie organického a neorganického odpadu. Ten sa recykluje v súlade s pokynmi miestneho úradu. Dávajú si pozor aj na to, aby nakupovali miestne, domáce potraviny. Všetky služby a dodávatelia sú poskytované na miestnej úrovni, vrátane obchodu s potravinami, ktorý prevádzkujú pre domácich obyvateľov. Whitepod je umiestnený na drevenom podlaží, a tak má len zanedbateľný kontakt so zemou. Znamená to, že ho je možné rozobrať bez toho, aby zanechal za sebou stopu.

    Whitepod S Breakfast buffet 1156    Whitepod S breakfast room 1157

Whitepod hotel front full snow   Whitepod hotel firestove   Whitepod Winter view on the lake

 

Do práce chodia peši

Aj motorizovaná doprava je tu obmedzená. Zamestnanci bývajú neďaleko a dochádzajú do práce peši. Okrem toho, tieto ubytovacie zariadenia nie sú prístupné autom. Od recepcie musíte vystúpať približne pätnásť minút do kopca, aby ste sa k nim dostali. Elektrická energia sa nachádza v hlavnej recepcii a jednotlivé pody sú vykurované kachľami. Tým, že Whitepod je vykurovaný prostredníctvom kachlí na drevo, budete musieť v noci vstávať a priložiť niekoľko polienok do piecky. Toto drevo pochádza z neďalekých lesov, a aby ešte viac znížili uhlíkovú stopu, používajú zatvorené kozuby. Nábytok je buď z recyklovaných materiálov alebo zo švajčiarskeho dreva. Pady sú vybavené na snehové búrky a môžu vystáť aj víchricu.

 

Whitepod S apero terrace 0524    Whitepod S Dogkarting 0016

 

Dôraz na energetickú efektívnosť

Ako keď pavúk pletie pavučinu, tak je oblúkovitý tvar každého stanu tvorený sieťou trojuholníkov.
Dôvodom, prečo švajčiarski hotelieri zvolili tento tvar, je energetická efektívnosť. Tvar kupoly je spojitý, bez rohov, ktoré na cirkuláciu vzduchu vyžadujú viac energie. Pri okrúhlom tvare kupoly môže vzduch prúdiť efektívnejšie ako v izbe štvoruholníkového tvaru. Udržanie stálej teploty je preto jednoduchšie a efektívnejšie. Energia potrebná na ohrev a chladenie je v porovnaní s konvenčným typom budov o 30 percent nižšia.

Whitepod hotel private dining experience   Whitepod hotel tea time   Whitepod Restaurant Cerniers

 

Bez preplnených stredísk

Hoci skialpinizmus ponúka možnosť uniknúť z preľudnených zjazdoviek do ticha prírody, mnohí stavajú na zimných športoch ako lyžovanie či snowboarding. Pre tých sú pripravené súkromné zjazdovky. Ako uvádza Laura De Kock, inšpiráciou na ich vybudovanie pre boli práve preplnené lyžiarske strediská. „Stráca sa tým čaro hôr. Teraz však máme k dispozícii celé stredisko pre našich hostí a vďaka týmto privátnym zjazdovkám máme aj úžasný výhľad,“ povedala. To zahŕňa viac ako sedem km zjazdoviek a dva súkromné vleky. V zime aktivity zahŕňajú lyžovanie, prechádzky po zasneženom okolí, v lete po rozkvitnutých lúkach. Po desiatich zimných sezónach Whitepod v júni 2013 otvoril svoje brány aj letným návštevníkom. Spestrením ich pobytu môžu byť aj také aktivity, ako paraglajding, turistika či cyklistika.

 

 

Text: Monika Domeniková
Foto: archív hotela Whitepod