top vino mMartinský festival vína má za sebou už svoj tretí ročník. Poprední slovenskí vinári a distribučné spoločnosti ponúkali na degustáciu vyše 200 druhov slovenských a svetových vín. Na stretnutí sme nechýbali ani my, Toptrendy vám predstavujú to najlepšie z 3. Martinského festivalu vína.

Martinský festival vína má za sebou už svoj tretí ročník. Poprední slovenskí vinári a distribučné spoločnosti ponúkali na degustáciu vyše 200 druhov slovenských a svetových vín. Na stretnutí sme nechýbali ani my, Toptrendy vám predstavujú to najlepšie z 3. Martinského festivalu vína.

top vino 001

top vino 002Ako i po minulé dva ročníky, aj tentoraz návštevníci hlasovali za Top víno podujatia. V kategórii šumivé vína zvíťazilo Chardonnay 2013 Blanc de blancs Extra brut (Vinárstvo Hacaj). Prvé miesto v kategórii biele tiché vína obsadilo víno Pinot blanc 2015 (Víno Tajna). Spomedzi červených tichých vín patrí prvenstvo vínu Zweigelt 2013 (Herbert Zillinger Steinberg).

top vino 002a

„Aj keď horúce počasie nám veľmi neprialo, teší ma vysoká účasť. Martinského festivalu vína sa zúčastnilo 31 vystavovateľov a distribučných spoločností, 550 návštevníkov a 9 vystavovateľov gastro produktov," uviedol Stanislav Mačor, Food & Beverage manažér Hotela Turiec. Ako dodala marketingová manažérka Hotela Turiec Denisa Augustínová, aj napriek tomu, že v regióne Turiec nie je vinárstvo bežným odvetvím, návštevníci festivalu sa o víno zaujímajú a vedia si ho náležite vychutnať. „Je to forma spoločenského podujatia, kde sa zabavíte v spoločnosti príjemných ľudí, dozviete sa niečo nové o víne, ochutnáte gastronomické špeciality, predovšetkým zo syra, keďže to k vínu patrí a v neposlednom rade aj samotné vína," povedala.

top vino 003

Na festivale nechýbala súťaž v sabráži. Súťažiaci dokonca prekonali doterajší rekord v čo najväčšom počte seknutých fliaš za minútu.

top vino 004

Neodmysliteľnou súčasťou festivalu bola degustácia gastronomických špecialít, kultúrny program a tombola.

top vino 005

Zúčastnení vinári a distribučné spoločnosti: Velkeer, Dudo, Nichta, Tajna, Vins Winery, Mrva & Stanko, Karpatská perla, Fatra - global, Hacaj, Corner Wine Planet, Berta, J&J Ostrožovič, Winecode, Anton Uhnák, Anton Uhnák, Vino-port, Kral Steffanus, Víno Levice, Chowaniec & Krajčírovič, Terra Wylak, Chateau Modra, Bognár, VVD Dvory nad Žitavou, Vínny sklep Krýsa CZ, Vinidi, Vinárstvo Hengerics, Vinárstvo Georgina, Matyšák, Chateau Rúbaň, Movino, Žitavské vinice.

text: Paula Mokrá
foto: archív MFV