3 K Lab Ernestomeda Eurocucina 2016 2 res 100

Priestor kuchyne sa stáva v poslednom období symbolom spoločenského postavenia. Z kedysi ukrytej, výlučne funkčnej miestnosti je výkladná skriňa nášho života a prístupu k nemu. Dôvodom je pretrvávajúca popularita trendu prepájania funkčných zón v interiéri. Kuchyňa sa tak stala reprezentatívnou súčasťou hlavného obytného priestoru a tým rastú aj nároky na jej vybavenie. Výrobcovia preto rozširujú svoje luxusné rady a či už dáte prednosť modernému industriálnemu štýlu, alebo tradíciám, jedno je isté, pred ovládnutím novými technológiami ju neubránite.

 

3 abimis 1

 

Intímny vzťah kuchyne a obývačky je už dlhšie nepopierateľný, no zdá sa, že teraz sa rozhodli priznať ho bez akýchkoľvek rozpakov. Formy a materiály, ktoré boli kedysi výlučne doménou obývačiek, od drahých mramorov až po exotické dreviny, dnes nechýbajú ani v kuchyniach. Navyše, nové technológie sú v nich nielen čoraz účinnejšie, ale aj nenápadnejšie.

 

3 Dada VVD

 

Ako v kuchyni šéfkuchára.

Protipólom sú zostavy inšpirované profesionálnymi kuchyňami. Za zmienku stojí nový model od spoločnosti Dada, ktorý s uplatnením overenej kombinácie prírodného kameňa, čierneho hliníka a rôznych typov dreva navrhol belgický architekt Vincent van Duysen, považovaný za majstra minimalistického prístupu. Podobne „suchý“ a elegantný prístup zvolil aj architekt Giuseppe Bavuso pri spolupráci s výrobcom Ernestomeda. Jeho K-Lab so striedavými zatvorenými a otvorenými nikami je inšpirovaný priemyselnými kuchyňami. Japonská spoločnosť Sanwa, ktorá sa na veľtrhu EuroCucina objavila prvýkrát, sa tiež hlási k tomuto formálnemu a funkčnému dizajnu. Predstavila štyri minimalistické riešenia pre malé kuchyne.

 

2 Elica 240081 rel25212b08

 

Referencie z minulost.

Kuchyne vo vidieckom štýle majú svoje čaro. Spoločnosť Sykora ich navyše vybavila najmodernejšími technológiami. Všetko tu má svoje miesto, usporiadanie je dôkladne premyslené do každého detailu. Funkčnosť priestoru má dôležité postavenie, no nenecháva za sebou ani atmosféru pokojného domova. Hlavné slovo patrí prírodným materiálom – nápadnej dyhe dubu, ktorá výborne vyniká v kombinácii s dominujúcimi bielymi lakovanými plochami. Vidiecky štýl myslí na sofistikované detaily ako patinované, dokonale prepracované úchytky. Mimoriadne pôsobivý je materiál, z ktorého je vyrobená pracovná doska. Je to zmes prírodných materiálov, skla a porcelánu. Zaručuje odolnosť voči UV žiareniu a farebnú stálosť. Rezistentný je aj voči poškriabaniu, agresívnym škvrnám, vysokým teplotám a mechanickému opotrebovaniu. To, čo v kuchyni určite najviac oceníte, je nepriepustnosť tekutín. Stačí zotrieť a je upratané. Kuchyne Sykora nájdete v sieti kuchynských štúdií DOMOSS.

 

 

 

Pokračovanie článku v aktuálnom vydaní TOP TRENDY V BÝVANÍ 2017.