Inšpiráciu môže priniesť akýkoľvek podnet či zážitok. V prípade španielskej interiérovej dizajnérky Maríe Teresy to bola návšteva púštnej krajiny na Kanárskych ostrovoch a v juhovýchodnej časti Španielska – oblasti Almeríe. Atmosféru týchto odľahlých miest pretransformovala do vzhľadu svojho nového domova v Madride.
Svoju vášeň pre skalnaté a piesčité pusté oblasti vysvetľuje interiérová dizajnérka ako súzvuk s čistotou prírodných prvkov. "Keď cestujem, zvyčajne navštevujem odľahlé miesta, ako sú skalnaté útesy, ktoré skrývajú tajné jaskyne a domy na ťažko dostupných miestach, ktoré človeka dokážu vrátiť k pôvodu jeho existencie. Preto som sa aj rozhodla vytvoriť si vlastný kúsok prírodnej skalistej oblasti vo svojom domove, kde sa stanem súčasťou prírodného prostredia.“
Kuchyňa ako ústredný priestor domu
Obytný priestor zaliaty prirodzeným svetlom je vlastne prepojenie kuchyne, jedálne a obývacej izby so sériami oblúkov. Tejto časti bytu dominuje vstavaná lavica so skrytým úložným priestorom, ktorá je súčasťou murovanej steny. Dopĺňajú ju stoličky s brezového dreva a sklenený stôl. Púšť je v hlavnej úlohe aj na dekore koberca, ktorý je inšpirovaný dunami s rôznymi odtieňmi piesku. Jedna zo stien je omietnutá kúskami travertínového mramoru a pôsobí ako večný západ slnka. Napriek mnohým neuveriteľným detailom a textúram v tejto časti domu, paleta a celková esencia miestnosti zostáva nerušivá a upokojujúca.
![]() |
![]() |
Všetko v dome má organickú kontinuitu. Nie sú tam žiadne rohy, ale naopak, zaoblené hrany. Strop, steny a podlaha sú pokryté cementom rovnakého tónu, zatiaľ čo osvetlenie je integrované do stien a podláh, aby vytvorilo pocit pokoja a tepla. Nábytok je minimálny, so vstavanými prvkami, ktoré zachovávajú pocit kontinuity a zároveň poskytujú viac priestoru. Dekoratívne predmety v celom byte vznikli podľa návrhu jej majiteľky, vrátane ručne maľovaných cementových váz a integrovaných nástenných svietnikov.
Regenerácia a spánok v jaskynnej časti domu
Spálňová časť domu nemá prirodzené svetlo. Prostredníctvom vystavania tunelu tu bol vytvorený efekt jaskyne, čo pôsobí pokojne a útulne. Samotná posteľ je vyrobená z kameňa, obložená mikrocementom a jej súčasťou je aj vstavaný úložný priestor. Stropné svietidlo sa vyznačuje mosadznými a gradientnými detailmi, ktoré dodávajú miestnosti žlto-oranžovú žiaru, čim evokujú pocit púštnej atmosféry.
![]() |
![]() |
Chodba podobná tunelu je vyplnená ďalšími vstavanými prvkami. „Nie je to typická spálňa, je to skutočná jaskyňa, pretože túžim žiť v chránenom vesmíre, ktorý ma izoluje od chaosu v mojom okolí. Myslím, že koncepciou a dizajnom môjho bytu som si dokázala vytvoriť moju osobnú púšť, v ktorej sa cítim spokojne,“ uzatvára María Teresa predstavenie tohto zaujímavého konceptu bývania inšpirovaného láskou k púšti.
Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Pablo Zamora