svetlo 1

 

Honk-Kong, India, Kanada a Rusko. Všade tam vznikli netradičné interiéry, ktorých dizajn očaril porotcov prvého ročníka AAP – The American Architecture Prize. Predstavujeme štyri interiérové realizácie, ktoré získali najvyššie ocenenia v kategórii Interiér domov.

blancje 3

The Ribbon House

Myšlienkou tvorcov dizajnu interiéru domu z honkongského štúdia FAK3 bolo prepojiť štyri poschodia pôvodného objektu štruktúrou podobnou stuhe. Starý dom s výhľadom na Juhočínske more s rozlohou asi tisíc metrov štvorcových je umiestnený na svahu. Centrálnej časti objektu dominuje eliptický otvor, cez ktorý sa vinú na každom poschodí oblé skrutkovité vzorce. V tesnej blízkosti schodiska je strešné okno, ktoré umožňuje z dvoch podlaží výhľad na oblohu. Z kuchyne a jedálenského kúta je priamy prístup na záhradu so stolovaním pod šírym nebom. Posuvné sklenené dvere v obývacej izbe vedú na zatrávnenú terasu. Od útesu ho oddeľuje už iba sklenené zábradlie.

ribom 3

ribon 2

ribonť

Rai House

Projekt je redizajnom roky nepoužívaného radového domu. Dom v indickom meste Vashi je vzdialený asi len 500 metrov od mora. Architekti dostali úlohu prepracovať a vybalancovať pôvodný dlhý a úzky priestor s minimálnym osvetlením. Vnútorné priestory otvorili odstránením zbytočných stien a v centrálnej časti vybudovali dvojitú výšku stropu. Veľkými otvormi vizuálne prepojili všetky vnútorné priestory domu. Prízemie tvorí obývacia izba, jedáleň a kuchyňa. Ich interiér je dotvorený pomocou teplých prvkov, ako sú drevené obklady a podlahy v zemitých farbách s dreveným nábytkom. Na hornom poschodí sú dve útulné spálne prepojené cez most s výhľadom na centrálny priestor.

blanche ľ

rai 2

Chalet Blanche

Dom s prvkami tradičnej architektúry sa nachádza v kanadskej oblasti La Malbaie. Jeho jednoduchá a čistá architektúra jemne dopĺňa krajinu modernými prvkami. Štyri spálne sú centrálne umiestnené tak, aby maximalizovali panoramatický výhľad na obytné priestory. Obytný priestor je lokalizovaný v jedinečnom previse. Štruktúra domu umocňuje jeho spoločenskú funkciu a jeho otvorenosť voči rodinným priateľským stretnutiam.

blanche 1

Svetlogorie Residental House

Interiér tohto vidieckeho domu v malej ruskej dedinke Svetlogorie spája elegantné tvary s komfortom a pohodlím. Tento efekt bol dosiahnutý použitím prírodných materiálov. Práce sa začali úpravami pôvodnej dispozície budovy. Garáž na prízemí nahradili architekti izbou pre hostí. Verejný priestor navrhli ako jednoliatu zóna. Obývacia izba, kuchyňa a jedáleň susedí s presklenou verandou. Obytné priestory na druhom poschodí sú navrhnuté v rovnakom štýle. Kúpeľňa je začlenená do spálne.

 

svetlo 4

 

 

text: bk foto: FAK3, Adrien Williams, Sergei Ananiev

zdroj: www.stavebnictvoabyvanie.sk