home office 12 ikea 7879 1

Posledný ročník januárového veľtrhu Maison & Objet v Paríži ukázal, že mnoho nábytkových značiek sa čoraz viditeľnejšie orientuje na tému „home office“, čiže práce z domu. Vo svojej ponuke venujú priestor pracovným stolom, ukladacím systémom a stoličkám ako stvoreným na pohodlnú domúcu kanceláriu. Tento trend spočíva najmä v nových technológiách, ktoré umožňujú čoraz širšiemu okruhu pracujúcich ľudí byť mobilnými a komunikovať odkiaľkoľvek. V súčasnosti už nie je výnimočné, ak má niekto zriadenú domácu kanceláriu alebo aspoň domáci pracovný kútik.

home office 01 occa

Pracovať z domu má svoje výhody. Môžete si ho zariadiť podľa svojho vkusu a doplniť ho vecami, ktoré milujete. foto Occa Home

Tento trend však funguje aj naopak – firmy sa snažia svoje kancelárske priestory zariaďovať tak, aby pripomínali príjemné domáce prostredie. „Nejde tu iba o akési vylepšenie imidžu, ale o spôsob zlepšovania spolupráce a podpory kreatitivy na pracovisku,“ hlása správa z veľtrhu Maison & Objet. Pokles záujmu o open space, viac prírodných materiálov aj relaxačných zón a vyšší dôraz na funkčnosť. To sú aktuálne trendy aj v zariaďovaní kancelárií na Slovensku. Vyplýva to z údajov realitného fondu Heitman, ktorý vlastní v Bratislave prémiové administratívne budovy Aupark Tower, BBC5, BBC4, BBC3 a CEOP.

home office 02 Heitman 5H0A7080

Vplyv trendu home office sa vo firemných kancelárskych priestoroch prejavuje aj pribúdajúcou zeleňou. foto Heitman

home office 03 Heitman BIOGEN

Relaxačné zóny, menšie zasadačky a phonebooty (telefónne boxy) ponúkajú útulné, nerušené a navyše veľmi flexibilné pracovné priestory. foto Heitman

„Nájomníci požadujú čoraz viac kvalitného priestoru pre svojich zamestnancov. Je pre nich dôležité, aby sa ľudia cítili pohodlne v pracovnom prostredí. Pred pár rokmi hrala hlavnú úlohu predovšetkým cena, až potom architektonické riešenie. V súčasnosti firmy viac investujú do spríjemnenia priestoru pre zamestnancov, dajú si poradiť odborníkmi z praxe. Majitelia firiem si totiž oveľa viac uvedomujú, ako výrazne dokáže kvalita priestoru pozitívne ovplyvniť výkonnosť zamestnancov,“ uvádza Lucia Šimeková, lízingová manažérka spoločnosti Heitman v Bratislave. Ako dodáva, nároky nájomníkov budov Heitmanu na kancelárie ovplyvňuje aj nárast online práce. Tá prináša pracovníkom aj firmám obrovskú mieru flexibility pracovného času a využívanie home office. Existujú spoločnosti, kde zamestnanci nemajú svoje fixné miesto a posadia sa tam, kde je práve voľné. Práve IT firmy kladú vyšší dôraz na ergonomický nábytok a diverzitu pracovného prostredia, ktoré je aspoň čiastočne schopné poskytnúť pracovníkom relaxačné zóny. Dôvodom je fakt, že ľudia čoraz viac času trávia v kanceláriách.

 

Niekoľko inšpirácií pre váš vlastný home office