Na čo miestnosť slúži

Prvou otázkou, na ktorú musíte odpovedať je „na čo miestnosť slúži?“ Pretože v detskej izbe potrebujete teplú, odolnú a zároveň pomerne mäkkú podlahu, ktorá sa ľahko čistí. V takom prípade sa sa javí ako ideálna drevená plávajúca podlaha či korková podlaha s povrchovými úpravami (lakovanie). Ak máte strach, že detská izba bude vyzerať kvôli neutrálnej farbe podlahy neosobne, veselé detské obliečky to vykompenzujú. Do kuchyne či predsiene potrebujete odolnú, ľahko umývateľnú podlahu, ktorá vydrží aj vysokú záťaž. Rozhodovať by ste sa mali medzi dlažbou a vinylovou podlahou.

Naopak, dlažba sa do obývačky veľmi nehodí, pretože pôsobí príliš neosobne. Mali by ste o nej rozmýšľať iba vtedy, ak máte v byte krb a aj to iba v prípade, že by ste chceli obložiť jeho okolie nehorľavým materiálom. Ako najlepšia podlaha do obývačky sa javí kombinácia drevenej podlahy (plávajúca, parkety) v kombinácii s kusovým kobercom.

Musíte zohľadniť rozpočet

Pri výbere podlahy si musíte určiť váš rozpočet, pretože ak máte 250 eur na celú obývačku, len veľmi ťažko si budete môcť dovoliť drevenú plávajúcu podlahu. Vtedy by ste mali rozmýšľať o kobercoch či laminátovej plávajúcej podlahe. Ak máte nižší rozpočet a bývate v starom dome, existuje jeden trik – pozrite sa, čo máte pod kobercom. Ak ste tam práve objavili parkety, nechajte si ich vybrúsiť a nalakovať. Brúsenie a lakovanie metra štvorcového parkiet stojí približne 10 eur a za rozumnú sumu získate štýlovú a hlavne kvalitnú podlahu.

Bývate vo vlastnom alebo v prenájme?

Toto je veľmi dôležitá otázka, ktorá by mala ovplyvniť výšku vášho rozpočtu. Ak ste v prenájme a naozaj potrebujete urobiť niečo s podlahou, potom je najlepším riešením laminátová plávajúca podlaha – je lacná, môžete ju neskôr rozložiť (keby ste sa sťahovali a chceli ju použiť v novom bývaní) a opäť zložiť. Samozrejme, mali by ste tento krok konzultovať s vašim prenajímateľom, či vám nie je ochotný prispieť alebo zaplatiť výmenu podlahy. Ak bývate vo vlastnom, potom sa môžete do výmeny podlahy pustiť podľa vlastnej chuti.

Máte podlahové kúrenie?

Ak máte v miestnosti podlahové kúrenie, musíte pri výbere podlahy zohľadniť aj jej teplovodivé vlastnosti. V takom prípade je koberec či drevená plávajúca podlaha nevhodná. Lepšie teplovodivé vlastnosti ako drevo má aj laminát. Medzi tie s najlepšími teplovodivými vlastnosťami patria PVC podlahy, prírodný kameň, laminátová podlaha a keramická dlažba.

Tip pre vás: Predtým ako sa rozhodnete novú podlahu kúpiť, skúste si v obchode vypýtať vzorku a skúsiť si ju u vás doma – iné svetlo, iný priestor, iné zariadenia. Nech nekupujete mačku vo vreci.


Zdroj: Seocentrum