ilse tit

Meno Ilse Crawford sa spája aj s dizajnom prestížnych hotelov, a to nielen v Británii, ale v rozličných častiach sveta. Bývalej priemyselnej budove v Štokholme vdýchla po 100 rokoch šarm útulného butikového hotela. Podarilo sa jej to vďaka materiálom ako drevo, koža či zamat. Ett Hem Hotel bol postavený v roku 1910 a bol pôvodne domovom vládneho úradníka a jeho manželky, ktorí dali budove umelecký a remeselný štýl s drevom obloženými panelmi a dekoratívnymi stropmi. Rekonštrukcia sa týkala aj spoločenských miestností a centrálneho priestoru okolo kuchyne, v ktorom sa nachádzajú veľké jedálenské stoly.

Etthem120425 077

„Hlavná idea bola vytvoriť komfortný kultivovaný priestor, ktorý si môžete užiť, akoby išlo o dom kamaráta. Posadiť sa v kuchyni, dať si drink v obývacej izbe, zobrať si knihu z knižnice alebo sa schúliť pri krbe. Verím, že ľudia, ktorí veľa cestujú, budú v tomto priestore šťastní,“ povedala Ilse. Hotel má šesť apartmánov, päť dvojlôžkových izieb a jeden dvojpodlažný apartmán. Každá z miestností je zariadená mixom historických a moderných kúskov. Steny zdobia umelecké diela a fotografie vrátane niekoľkých dizajnérkiných diel.

Ett Hem 0188 1

 

Duddell

Duddell, privátny klub Hong Kong v dome zberateľa, je kultúrnym a spoločenským miestom pre ľudí, ktorí majú porozumenie pre umenie. Jeho štýlovo uvoľnené interiéry poskytujú farebné pozadie pre rozvíjanie kreatívnych nápadov. Ľudia sa tu môžu stretávať, jesť, piť, baviť sa a relaxovať. Napriek tomu to nie je klasická reštaurácia ani bar, ani galéria. Majitelia ho opisujú ako krásny dom zberateľa umenia, no bez spálne. Ak sa chystáte navštíviť toto miesto, pripravte si nielen dostatok financií, ale aj trpezlivosť, dostať sa dovnútra môžete, len ak si počkáte v dlhom poradovníku.

duddells hk 53

Napriek majestátnosti a bohatstvu tohto miesta je z rukopisu dizajnérky cítiť humanistický prístup k dizajnu. Srdečné a očarujúce interiéry využívajú paletu prírodného kameňa, prútia, tmavého dreva a mramorovo šedého travertínu, ktorým sekundujú živé farby a pastelové tóny nábytku a vystavených umeleckých diel.

duddells hk 90

 

Vitra house

V roku 2013 došlo k spojeniu dvoch silných značiek, švajčiarskej Vitry a fínskeho Arteku, ktorý kedysi založil fínsky architekt a dizajnér Alvar Aalto s manželkou Ainou. Úlohou Ilse bolo o rok neskôr predstaviť a stvárniť toto spojenie a dizajnérka ho poňala po svojom. Ľudsky a priateľsky. Studio Ilse prišlo s vymysleným príbehom o spolužití fínsko-nemeckého páru Harriho a Astrid, ktoré bolo paralelou na medzinárodné partnerstvo dvoch firiem.

vitra house

To, ako by vyzeralo spolužitie páru, Ilse ukázala v inštalácii VitraHausu vo Weile nad Rýnom, na hranici Nemecka so Švajčiarskom. Zázemie kreatívneho páru tvorila obývačka na hornom poschodí obrovského loftu a pracovňa s ateliérom na spodnom. Vybrané boli nielen kusy nábytku, ale aj najmenšie detaily, ktoré vypovedajú o živote, kultúre a ľudskom správaní.

 

The Pier

Rekonštrukcia salónika The Pier pre leteckú spoločnosť Cathay Pacific zahŕňala aj nové dizajnové prvky. Tie mala na starosti práve Ilse. Koncept vychádzal z projektu rezidenčného bytu s tlmeným osvetlením a prírodnými materiálmi a rastlinami. V relaxačnej zóne si cestujúci môžu objednať masáž nôh či osviežiť sa medzi letmi teplou sprchou. Salónik bol znova otvorený v júni 2016.

M O S16 CREATEUR ILSE CRAWFORD CATHAY PACIFIC FIRST CLASS HK 2015  LIT MA

Dizajnérka ho rozdelila na dve časti – rýchlu a pomalú. Rýchla je vybavená ponukou potravín a nápojov, zatiaľ čo pomalá časť poskytuje sedenie ako v obývačke s výhľadom cez veľké zasklené okná. Čakanie na let vám spríjemní aj výber exkluzívnych čajov či čítanie pod dizajnovými lampami.

wp-content-uploads-2015-06-LOU PIE C004Y15 300320

 

Sinnerlig

Kolekcia SINNERLIG, ktorá bola jej debutom pre spoločnosť Ikea, priniesla viac ako 30 kúskov pre domácnosť. Rozdeliť by sa dali približne do troch skupín – práca, stolovanie a oddych. Hoci je kolekcia ideálna na tieto účely, nábytok má nadčasový dizajn a závisí len od užívateľov, aké miesto mu vo svojom živote určia.

PH128180

Všetky produkty boli navrhnuté so zameraním na tie najmenšie detaily. Ich úlohou je zapojiť zmysly a spojiť nás s naším domom. Výrobky z kolekcie SINNERLIG nielenže dobre vyzerajú, ale sú príjemné na dotyk aj pri používaní. Podporujú a zlepšujú náš každodenný život. Kolekcia SINNERLIG je zosobnením krásy a radosti prírodných materiálov ako korok, sklo a keramika. Jednoduché tvary a drobné nedokonalosti jej dodávajú autentickosť. Hlavným motívom kolekcie je korok – materiál, ktorý je obnoviteľný, odolný voči vode a jednoducho sa čistí. V priestore pôsobí upokojujúco, dokáže navyše tlmiť zvuky a vytvárať prírodné teplo. Kedysi podceňovaný materiál využívajú dizajnéri čoraz častejšie.

PH140047

 

Návrhárka menom Ilse Crawford

Vidí veci s nadhľadom a jej nápady sú širšie ako produkt samotný. Na dizajn jej produktov vplýva ľudská hodnota, kontext, v ktorom sú výrobok a používateľ či primárne ľudské potreby. V práci britskej dizajnérky Ilse Crawford je zreteľná krása škandinávskeho minimalizmu a zmysluplnosť, ktorú jej projekty vyžarujú.

IC

Stredobodom práce návrhárky a kreatívnej riaditeľky Ilse Crawford sú ľudské potreby a túžby. Ako zakladateľka Studia Ilse, multidisciplinárneho štúdia v Londýne, sa snaží vytvárať prostredie, v ktorom by sa ľudia cítili pohodlne, či už ide o verejné priestory, alebo interiéry domov. V každom jej projekte vidno zámer vytvoriť a ponúknuť zmysluplný priestor, v ktorom by sa ľudia cítili dobre. Na Dizajnovej akadémii v Eindhovene dizajnérka svoje skúsenosti odovzdáva novej generácii študentov, ktorým kladie otázku, ako a prečo bude ich práca zlepšovať realitu života.

ilse

Okrem toho pôsobí ako umelecká riaditeľka, kurátorka a tiež je autorkou troch kníh (Zmyselný domov; Domov je tam, kde je srdce; Rámec pre život). Pred tým, ako si založila vlastné štúdio, pôsobila ako novinárka a strávila deväť rokov vo vedení britského Elle Decoration. V roku 2014 jej bol kráľovnou Alžbetou II. udelený Rád britského impéria. O rok neskôr získala čestný doktorát na Univerzite umení v Londýne. Vplyv dánskej matky Ilse žije v loftovom byte v Londýne. 

text: Sláva Štefancová
foto: Studio Ilse, Maison & Objet Paris, Cathay Pacific