zahrada setrime 05 111

Každá záhrada, nech už je navrhnutá a zariadená akokoľvek, si vyžaduje našu pravidelnú pozornosť.

Pojem „bezúdržbová“ je v spojení s ňou naozaj veľmi relatívny. Finančnú a časovú náročnosť prevádzky záhrady možno ovplyvniť, no treba ísť na to sofistikovane.

Ak budeme šetriť na nesprávnych miestach, o nejaký čas sa nám to môže vrátiť aj s úrokmi.

zahrada setrime 00

1. Efektné výsadby
Krásny anglický zelený trávnik je snom každého majiteľa záhrady. Spočítajte si však každoročné náklady na jeho údržbu - závlaha, kosenie, hnojenie, odburiňovanie, vertikutácia...A o čo je plocha väčšia, o to viac stúpajú náklady. U nás nie sú podmienky na pestovanie zelených kobercov také priaznivé, ako napríklad na britských ostrovoch, kde sú výkyvy teplôt počas roka miernejšie a vlhkosť je oveľa vyššia. Nemusíte sa ho vzdať úplne, len sa pri jeho zakladaní poraďte s odborníkom, v ktorej časti vašej záhrady sa mu bude dariť najlepšie a na ostatných plochách si radšej zvoľte jeho alternatívy. Na Slovensku sa dobre darí viacerým druhom pôdopokryvných bylín a drevín. Okrasné trávy, kvitnúce kry, jednoduché trvalkové záhony počas roka nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Šetria nielen peniaze, ale predovšetkým váš čas. Trvalkové záhony sú čoraz vyhľadávanejšie nielen pre svoju farebnú pestrosť, ale najmä pre svoju rastovú dynamiku a celkovú rôznorodosť. Záhony sa menia a pôsobia veľmi esteticky a príjemne po celý rok. Aby sa rastlinám darilo a vaša peňaženka netrpela neustálym dokupovaním a dosádzaním, treba si dať záležať na vhodnom výbere. Pri výbere stromov si treba uvedomiť, že jedna veľká drevina v trávniku urobí výraznejší estetický dojem ako niekoľko menších, i keď možno zaujímavých druhov rastlín na tom istom mieste.

zahrada setrime 01

2. Alternatívne jazierko
Všetci milujeme záhradné jazierka. Áno, zvuk žblnkajúcej vody vytvára veľmi intenzívnu, romantickú atmosféru. Jeho správne založenie, pravidelné čistenie a nedajbože porucha čerpadla však dokáže urobiť poriadnu dieru do rozpočtu. Rybky, mloky, žabky, vodopády... Záhrada môže existovať aj bez nich a aká vie byť pritom krásna! Lacnejšou a jednoduchou alternatívou môže byť vkusne vyriešená zberná nádoba vody pod odkvapom. Vysadte ju rastlinami, dotvorte zákutie prírodnými dekoráciami a dosiahnete efekt veľmi blízky nákladnému jazierko.

zahrada setrime 02

3. Ja opekám, ty opekáš...
Určite ste si aj vy ako deti v záhrade radi opekali. Príprava jedla a stolovanie na čerstvom vzduchu majú svoje čaro. Dopriať si ho môžete aj bez drahých vonkajších kuchýň s kovovým dizajnom. Vráťme sa k základom, veď stačí vybrať vhodné, bezpečné miesto a postaviť si ohnisko z tehál alebo z kameňa, účel splní rovnako a čo si kto upečie, to si aj zje :)

zahrada setrime 03

4. Prírodné prístrešky
Altánky či pergoly bývajú neoddeliteľnou súčasťou oddychovej časti záhrady. Trávime v nich pomerne veľa času, preto sa oplatí do nich investovať. Dôležitý je najmä materiál, z ktorého sú postavené. Lacné poľské drevené zostavy síce vyzerajú „chrumkavo“, ale po niekoľkých krutých zimách a teplejších letách sa za ne budete skôr hanbiť. V konečnom dôsledku teda neušetríte, skôr prerobíte. Efektné a funkčné sú záhradné prístrešky doplnené rastlinami. Môže ísť o ľahkú konštrukciu porastenú popínavkami alebo dreviny zapestované do tvaru dáždnika. Takéto prvky vytvárajú nenákladnú a veľmi príjemnú svetelnú bariéru kdekoľvek v záhrade, na terase alebo nad lavičkou.

zahrada setrime 04

5. Krása aj úžitok
Na začiatku bola úžitková záhrada; až neskôr si ľudia začali vysádzať rastliny aj pre ich estetický efekt či zariaďovať plochy na oddych a zábavu. Práve v dnešnej dobe, keď sú v kurze bio produkty, sa nám priam núka využiť vlastný priestor na pestovanie vlastného ovocia, zeleniny či rôznych bylín. Okrem toho, že ušetríme na samotných potravinách, pozitívne je aj to, že nemusíme chodiť tak často do obchodných stredísk, takže šetríme na pohonných hmotách, a za to sa nám poďakuje aj životné prostredie. Nehovoriac o radosti, ktorú nám vlastnoručne dopestovaná úroda prináša. Pri výbere vhodných druhov ovocia je určite potrebné poradiť sa s odborníkom, aby sme predišli prípadnému sklamaniu. Do súkromných záhrad sú vhodné malé stromy a kry, ktorých plody dokážeme v domácnosti spotrebovať. Netreba však zanevrieť ani na veľké stromy, ktoré majú svoje opodstatnenie hlavne v starých a prírodne ladených záhradách. Pri pestovaní zeleniny sú čoraz vyhľadávanejšie vyvýšené záhony, ktoré sa dajú pekne dizajnovo vyriešiť, a hlavne, sú vhodné z hľadiska pestovateľského prostredia.

zahrada setrime 05

 

text: Ing. Peter Gendiar a Mgr. Eva Gendiarová, PhD./www.najzahradnictvo.eu