ozivte spalnu 002V modernej spálni sa musíte cítiť komfortne a zároveň príjemne. Táto miestnosť poskytuje priestor na odpočinok a regenerovanie síl.

ozivte spalnu 002Jej celkový dojem vytvára nielen posteľ a nábytok, ktorý volíte, ale aj obliečky, vankúše, záclony, vázy, kvety, či koberce.

Ak chcete, aby vaša spálňa vyzerala štýlovo, zamerajte sa na doplnky. Veľkú úlohu v spálni zohrávajú textílie – moderné sú vzory veľ kých svetlých kvetov, nesúce ženský akcent, ale aj vzory motýľov či vtáčikov. Komu nestačia rastliny na posteľnej bielizni, môže si svoju spálňu dekorovať živými kvetmi.


Trendom posledného obdobia sú veľké zrkadlá v spálni, umiestnené na viditeľnom mieste. Znalcovia feng šuej by mohli namietať, pretože podľa tohto starodávneho učenia do spálne nepatria zrkadlá, ligotavé predmety a rodinné fotografie. Rovnako by sa v nej nemali hromadiť veci, ktoré už nenosíte a vyhýbajte sa aj veľkému množstvu nábytku, ktorý by blokoval prúdenie energie. Posteľ je investíciu na viacero rokov. Pretože v noci sa telo regeneruje a dobrý spánok je základom úspešného štartu do nového dňa, investíciou číslo jeden by mala byť veľká posteľ, ktorá vydrží zmenu aspoň troch – štyroch.

Žiadaným prvkom sú steny oblepené farebnými tapetami. Dôležité je, aby tapety ladili s ostatnými textíliami v izbe, prípadne aj s čelom postele. Podobné riešenie s pridanou hodnotou ľahkej údržby a umývateľnosti poskytne obklad na stenu s motívom, ktorý sa môže zopakovať aj na dlažbe.

Viac sa dočítate na stránkach 202 – 207

Text: Sláva Štefancová
Foto: Sedya, Merito, Forte P, Rako, MSJ reddot design award, Marimekko, Ikea


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2011