Lukas

 

10.10.2016

Architekt Patrik Janoušek sa rozhodol zareagovať na hlavnú nevýhodu súčasnej rodinnej výstavby - nedostatok súkromia vyplývajúci z malých pozemkov a domov osadených príliš blízko seba. V našej rubrike, ktorú pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou Ekonomické stavby, predstavuje svoje riešenie tohto častého problému.

Lukas 14 Perspektiva Uprava

Veľká časť pozemkov v dnešnej dobe trpí nedostatkom súkromia. Často sú veľmi blízko susedné domy s oknami nasmerovanými priamo k vám. Pri tomto dome sa s týmto problémom majitelia trápiť nemusia. Polovica obývacej izby s jedálňou a následne celá chodba domu sú presklené, avšak do súkromného átria, kam nikto iný nevidí. Inokedy nepríjemná a často aj temná chodba sa tu stáva svetlým momentom pre obývanie domu. V mieste átria, ktoré je z troch strán ohraničené domom, vzniká súkromná terasa odtienená od okolitej zástavby, ideálna pre pokojné a nikým nerušené posedenie, či už v letných podvečeroch alebo ráno pri raňajkách. Doprostred terasy je možné zasadiť strom a átrium tak ešte viac zútulniť.

 

 Dom vhodný do mestskej zástavby

Vizuálne sa jedná o reprezentatívne sídlo s plochou strechou a veľmi moderným výrazom, ktoré je navrhnuté do mestskej zástavby. Vo vyššej časť domu sa nachádza obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Spálne a detské izby s kúpeľňami sú ukryté v druhej, kameňom obloženej časti domu, ktorú symbolicky ochraňuje biely "rám". Presahy bieleho "rámu" majú tiež praktické využitie - čiastočne zatieňujú presklené plochy a bránia tak prehrievaniu v lete, bez nutnosti zaťahovať všade žalúzie. Pri vstupe do domu presah bieleho rámu vytvára šikovné závetrie.

Izba YoungSpalna Uprava

Materiály pre náročných

Použité moderné materiály dávajú domu elegantný vzhľad. Či už fasádne do hneda prefarbené dosky, kamenný obklad či bezrámové zasklenie, určite nezostanú bez povšimnutia, ale rozhodne v tom kladnom zmysle slova. Bezrámové zasklenie je výborným detailom, ktoré podporuje ideu átriového domu. Pevné časti zasklenia majú nebadateľný rám a len posuvné časti sú orámované ako pri bežnom zasklení. Výsledkom je dokonalá priehľadnosť sklenených plôch bez rušivých elementov a prepojenie s exteriérom tým dostáva nový rozmer.

 

Prechádzka domom

Dispozícia domu je jasne rozdelená na spoločenskú a súkromnú časť, čo zabezpečuje dobrú funkčnosť a akustické pomery v dome. Do domu sa vstupuje klasicky cez zádverie, kde je umiestnená lavička s botníkom a šatníková skriňa. Po pravej strane nájdeme vstup do priechodnej špajze, kam môžeme okamžite odložiť nákup, bez nutnosti obchádzať pol domu a po ľavej strane sa nachádza technická miestnosť či úložné priestory. Ihneď zo zádveria je vizuálny kontakt cez presklené dvere s najdôležitejším prvkom domu - átriom. V západnej časti domu sa potom nachádza veľká miestnosť s kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Veľkosť miestnosti zodpovedá ich funkcii (bude tu prebiehať väčšina rodinného života) a bez problémov prijme aj návštevu. Vo východnej časti domu sa nachádzajú dve detské izby s vlastnou nadštandardne vybavenou kúpeľňou, ktorá zároveň tvorí akustickú bariéru oddeľujúcu izbu rodičov. Hlavná spálňa má potom svoju vlastnú kúpeľňu. Ďalej je na okraji chodby umiestnená oddelená toaleta vhodná napríklad aj pre návštevy, ktoré tak nebudú musieť chodiť do súkromných kúpeľní domu.

Lucie 28 1Np

Kuchyna UpravaObyvka Uprava

 

Átriový dom ponúka jedinečnú možnosť prepojiť interiér domu so záhradou aj v miestach, kde by to u bežných domov znamenalo stratu súkromia. Strom uprostred átria môže byť ako symbol alebo tiež len krásny prírodný prvok prepojený s domom. Správnou voľbou typu stromu je zaručená ideálna výška koruny stromu a smer rastu koreňov.

 

Ing. arch. Patrik Janoušek

Absolvent odboru Architektúra a staviteľstvo na ČVUT v Prahe. Jeden semester vyštudoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Teraz okrem iného pôsobí vo firme Ekonomické stavby, kde sa snaží vytvárať predovšetkým dobre fungujúce moderné domy.

79F18A85 C69B 48D3 81DC B2FEFAD61EC6

 

Zdroj: Ekonomické stavby, a.s.