steny moderneho interieru mSúčasný trend moderného interiéru je charakterizovaný jednoduchosťou, čistotou priestoru, línií, tvarov a použitého materiálu.

WAVENové technológie priniesli technicky dokonalé, inovatívne postupy pri finálnom opracovaní nábytkov, sanity a zariadení našich príbytkov. Tomuto trendu by sa mala prispôsobiť i finálna úprava stien, ktorá v období minimalistickej estetiky preberá podstatnú dekoratívnu úlohu.

Náročné požiadavky na estetiku, ekológiu a cit pre materiál spĺňajú predovšetkým tzv. techniky hladených stierok, ktoré vzišli z princípov klasických benátskych štúk, pričom boli prepracované pre potreby modernej architektúry a dizajnu. Medzi najnovšie vyhľadávané kreatívne techniky patrí široká škála techník imitujúcich tzv. pohľadový betón. Na trhu existuje niekoľko viac-menej verných techník a materiálov, ktoré sú rôznou zmesou cementov, sadry, akrylátov, prípadne rôznych polyuretánových živíc.

Betónový vzhľad

Ambiente RustOn2Najvhodnejším riešením je použitie osvedčených zmesí prírodných materiálov – drvených mramorov, minerálnych pigmentov a portlandského cementu ako spojiva, ktoré sa nanáša vo viacerých vrstvách špachtľovaním, hladením a finálnym leštením, pričom výsledný „betónový" vzhľad je daný spôsobom nanesenia majstra aplikátora a môže byť na mieste doladený podľa želania zákazníka, vrátane spojov po debnení a spojovacích nitov. Práve takáto technika dokonalej imitácie pohľadového betónu z ušľachtilých materiálov bola vytvorená z produktov spoločnosti Armourcoat, svetového lídra v kreatívnych úpravách povrchov stien.Text: Ladislav Karkusz
Foto: Karki, iStock Photo

Viac sa dočítate na stranách 222 – 225


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013