multi priestorObývačka je od počiatkov architektúry považovaná za základný priestor domácnosti.

multi priestorSlúži na stretávanie sa členov rodiny i na prijímanie návštev a tomu by mal zodpovedať reprezentatívny vzhľad i pohodlné vybavenie miestnosti.

Obývačka je často prepojená s jedálňou, je miestom určeným na odpočinok alebo sledovanie televízie. Mala by byť prehľadná, bez zákutí a zložitých priechodov. Jednoduché vybavenie podporuje relaxáciu osôb, pretože otvorený priestor, v ktorom vidíme celé zariadenie miestnosti, je v čase odpočinku veľmi dôležitý. Zariadenie by malo byť funkčné a prispôsobivé na vykonávanie rôznych činností – odpočinok, čítanie, sledovanie televízie či počúvanie hudby, posedenie s priateľmi. Najlepšie je, ak je v miestnosti jednoduchý nábytok, ktorý sa dá používať v rozličných situáciách. Už pri zariaďovaní obývačky by sme mali myslieť na to, že každá jej časť bude mať vlastný charakter a nebudeme ich využívať rovnocenne. Niektoré časti budú plniť skôr dekoratívnu úlohu. Každopádne by sme nemali zanedbať estetickú hodnotu každého kusa nábytku, osvetlenie vyhovujúce rôznorodým činnostiam i celkové architektonické riešenie. V súčasnosti je obývačka chápaná ako jednotný priestor, ktorý, ak je dobre vyriešený, dovolí aby si všetci boli nablízku a pritom každý mohol tráviť čas podľa seba.

Veľké obývačky môžu byť zariadené policami alebo knižnicami, ktoré siahajú od podlahy až po strop. Veľké množstvo kníh v nich potom pôsobí ozdobne – knihy plnia doplnkovú estetickú úlohu. Zaujímavé sú knižnice vstavané v stene. Sú veľmi dekoratívne, pretože kombinujú povrchovú úpravu steny a materiál, z ktorého sú police. Ak je obývačka riešená ako otvorený priestor, časť s policami na knihy alebo iné predmety, by nemala byť oproti vstupným dverám. Je lepšie, ak je situovaná na stene, v ktorej sú dvere, ktorými do miestnosti vstupujeme.

Viac sa dočítate na strane 150 – 157

TEXT: Ivona Partmanová, Roman Daňo
FOTO: Hülsta, MSJ, Kanapa, Franz Fertig, Cappellini, Zanotta


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012