IMG 20161017 175534

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. V tomto prípade "pomohol" pobyt v nemocnici.

 

25.10.2016

Na začiatku mu nikto nedával nádej na úspech, dnes sa jeho práca pýši mnohými oceneniami. Lubomír Bednár vyvíja matrace, ktoré sú špecifické - dokonale sa prispôsobujú ľudskému telu, a nie telo matracu. Jeho produkty pomáhajú ležiacim pacientom, nájdete ich aj v mnohých domácnostiach. Všetko začalo osobnou skúsenosťou s pobytom v nemocnici.

 room 928653 960 720

 

Prečo ste sa rozhodli venovať práve výrobe matracov?

Pred šestnástimi rokmi som sa kvôli vážnym problémom s pohybovým aparátom ocitol v nemocnici. Strávil som tu tri mesiace. Mal som silné bolesti, ktoré som tlmil liekmi, avšak ďalšie utrpenie mi spôsoboval nekvalitný matrac, na ktorom  som ležal. Po krátkom čase, odkedy som z nemocnice odišiel, som sa začal pohrávať s myšlienkou, že budem vyrábať  matrace pre zdravotnícke zariadenia. Chcel som priniesť niečo nové, lepšie.

Ako si spomínate na svoje začiatky?
Bolo to ťažké obdobie, pretože ma všetci odhovárali, dokonca aj moja rodina. Keďže v tom čase bola už na trhu vysoká  konkurencia, nikto mi nedával šancu na úspech. Napriek tomu som vo svojej snahe zotrval. Povedal som si, že mám  príležitosť ukázať ostatným, že sa mýlia.

Mali ste prostriedky na podnikanie?
Nemal. Peniaze som si požičal. Dokonca aj auto od svojho brata. Začínal som teda s dlhom, ale do roka som si všetky  záväzky vyrovnal a dnes sa naša spoločnosť teší vysokému raitingovému hodnoteniu. Riadime sa morálnym aspektom,  pretože toto je princíp, ktorý vždy fungoval, funguje a bude fungovať.

Začali ste v oblasti zdravotníctva. Ako ste postupovali pri návrhu vhodných matracov?
Navštevoval som jednotlivé zdravotnícke zariadenia a predstavoval som svoju myšlienku. Zároveň som požadoval, aby mi personál poskytol vlastné postrehy a nápady, skrátka aby opísali to, čo by im vyhovovalo a čo skutočne potrebujú. Chcel som informácie, ktoré by som mohol zhmotniť do konkrétneho produktu. Bol som nesmierne rád, že som našiel dostatok ľudí, ktorým nebol ľahostajný stav lôžok, a tým aj trápenie pacientov.

Aký bol váš prvý produkt?
Celkom prvým bol matrac pre pacientov, ktorí trpeli zvýšenou potivosťou. Vzniku preležanín totiž predchádza prehriatie tkaniva, čím sa stráca ochrana pokožky a dochádza k rozpadu buniek. Vývoj matraca trval šesť rokov, produkt prešiel odbornou komisiou a na medzinárodnej zdravotníckej výstave získal ocenenie. Čo je však najdôležitejšie, pomohol ležiacim pacientom. Toto bol prvý impulz, že idem dobrým smerom.

Kam viedli vaše ďalšie kroky?
Navrhovali sme projekt pre pacienta s vážnym problémom pohybového ústrojenstva. Dovtedy mu prispôsobovali matrac tak, že sa z neho vyrezávali časti, aby pacienta nič netlačilo na miestach, na ktorých mal ortézy a aby nevznikali preležaniny. Vytvorili sme matrac, ktorý bolo možné poskladať z „buniek“ rôznych výšok a tvrdostí. Jeho jednotlivé komponenty sa dali oddeliť a nastaviť tak, aby sa dokonale prispôsobili telu pacienta. Aj za tento projekt sme získali ocenenie. Naše matrace dnes môžu pacienti získať aj na lekársky predpis.

 

bohemia orthopedic

Matrac Orthopedic proti preležaninám

 


Dlhodobo sa pohybujete v zdravotníctve. Ako hodnotíte jeho súčasný stav?

Zdravotníctvo ako také je stále choré. Lôžková časť je ešte dosť zanedbaná a odsúvaná na vedľajšiu koľaj. Často sa, žiaľ, väčšia pozornosť venuje udržiavaniu budovy nemocnice a takáto podstatná skutočnosť, akou je stav lôžok, sa rieši až potom. Ja si stojím za názorom, že je vždy lepšie dekubitom predchádzať, než ich liečiť.

Dostáva sa vám spätnej väzby od pacientov, ktorým vaše matrace pomohli prekonať pobyt v nemocnici?
Áno. Pri tejto práci ste často v priestoroch nemocníc a zdravotníckych zariadení. Spomínam si na prípad, keď doktor operoval pacientovi chrbticu cez brušnú dutinu, následkom čoho mal človek neznesiteľné bolesti a pocit neúnosne ťažkého tela. Boli sme vyzvaní, aby sme vyvinuli špeciálny matrac. Keď potom na vlastné oči vidíte, ako váš produkt pacientovi pomohol prekonať jeho problémy, je to úžasná satisfakcia, nesmierne vás to napĺňa a zároveň posúva ďalej. Iný pacient po prepustení z nemocnice zavolal priamo mne a povedal, že matrac, na ktorom ležal v nemocnici, by chcel mať aj doma.

Hovoríte, že zo zdravotníctva vôbec neplánujete odísť. Čo pre vás znamená táto práca?
Zdravotníctvo by som naozaj nechcel opustiť. Moja práca nie je iba vecou biznisu. Pre mňa osobne je najdôležitejšie to, že naše produkty dokážu niekomu skutočne pomôcť. Zároveň vychádzame v ústrety aj personálu. Pracuje sa predsa lepšie, keď sú pacienti spokojní.

Máte nejaké osobné motto, ktorým sa pri práci riadite?
Môj impulz tkvie v mojich rodičoch. Práve oni do mňa vkladali zásady, o ktoré sa teraz opieram. Pochádzam z kresťanskej rodiny a tieto hodnoty si držím hlboko v srdiečku. Už od detstva ma rodičia viedli k tomu, aby som sa snažil pomáhať druhým ľuďom. Moja mama bola pedant, hovorievala, aby som sa vždy vedel zastaviť a zamyslieť, či je práca, ktorú som odviedol, vykonaná dobre a či ju môžem urobiť aj inak a lepšie. Ako dieťa som to vnímal tvrdo a prísne. Dnes to už rodičom nemám za zlé, naopak, som im nesmierne vďačný. Akoby ma už vtedy pripravovali na to, čomu sa venujem v súčasnosti.

so synom dávidom

Lubomír Bednár so synom Dávidom

Je táto vaša filozofia v dnešnej uponáhľanej dobe efektívna?
Byť dobrým manažérom znamená byť tvrdý pri dodržiavaní zavedených pravidiel, ale byť mäkký k ľuďom. Často sa stretávam s názorom, že takto sa dnes manažment nerobí. Svoj prístup však nechcem meniť. Pomáhať druhým človeka napĺňa a touto cestou chcem ísť ďalej. Je dôležité predovšetkým mať na duši pokoj a deliť sa oň s ostatnými, napríklad aj prostredníctvom produktu, ktorý im môže pomôcť. Čistému biznisu ide iba o peniaze. Tou pridanou hodnotou je však osobný kontakt, ktorý človeka obohacuje. Takže to určite má zmysel.

Okrem matracov pre nemocnice ich vyrábate aj pre domácnosti. Sú niečim iné?
Vďaka predchádzajúcim skúsenostiam s vyvíjaním matracov pre zdravotnícke zariadenia som už mal dostatok poznatkov. Preto sme nenavrhovali iba estetické a dizajnové matrace, ale také, ktoré majú všetky potrebné vlastnosti. Keď je matrac prispôsobený pacientovi, ktorý je odkázaný na lôžko 24 hodín denne a 365 dní v roku, tak je garantom kvality aj pre zdravého človeka. Prispôsobili sme poťahy pre bežnú domácnosť, aby sa v rámci hygieny mohli ľahko ošetrovať.

Sortiment ste rozšírili o postele. Čo vás k tomu viedlo?
Uvedomil som si, že je potrebné posunúť sa ďalej. Bolo by náročné odprezentovať kvalitný matrac a nemať dobrú posteľ. Matrac slúži na to, aby sa organizmus zregeneroval, posteľ je dizajnová záležitosť, ktorú každý zákazník vyberá pohľadom. Najprv sme spolupracovali s rôznymi dodávateľmi, neskôr sme začali vyrábať vlastné postele. Minulý rok (2015, pozn. red.) sme za našu posteľ dokonca získali cenu za dizajn.

DSC 0289

Matrace a posteľ na veľtrhu MODDOM 2016

 

V roku 2008 ste získali titul Firma roka. Očakávali ste to?
Vôbec nie. Bolo to pre mňa veľkým prekvapením. Do súťaže som sa prihlásil iba preto, lebo som chcel zistiť, čo by som mohol robiť inak, a zároveň som sa chcel trošku porovnať s ostatnými na trhu. Keď som však videl ostatné súťažné firmy, sám seba som sa pýtal: Čo tu robím? Napokon som bol z vyhlásenia výsledkov veľmi príjemne prekvapený.

Lubomír Bednár so spoločnosťou LB Bohemia získal päť medailí za vyhotovenia matracov. Za ortopedický matrac Orthopedic s možnosťou maximálneho prispôsobenia a posteľ Vally New s inovatívnym lôžkom v retrodizajne si spoločnosť odniesla ocenenie aj z veľtrhu MODDOM, ktorý sa konal 12. - 16. októbra 2016 v Bratislave.

IMG 20161017 175534

So synovcom Tomášom Bednárom a ocenenými exponátmi na veľtrhu MODDOM 2016

 

Pripravila: Paula Mokrá

Foto: LB BOHEMIA, archív LB, PM, Pixabay