uvodna

Niekoľkohodinový „maratón“ za počítačom nie je v súčasnosti ničím výnimočným. Sedavé zamestnanie však z hľadiska zdravotného stavu predstavuje nespočetné riziká. Obzvlášť sa oplatí investovať do výberu správnej stoličky, pomôže vám totiž predchádzať bolestiam chrbtice, vzniku kŕčových žíl či ďalším ťažkostiam.

 

20. 6. 2016

Niekoľkohodinový „maratón“ za počítačom nie je v súčasnosti ničím výnimočným. Sedavé zamestnanie však z hľadiska zdravotného stavu predstavuje nespočetné riziká. Obzvlášť sa oplatí investovať do výberu správnej stoličky, pomôže vám totiž predchádzať bolestiam chrbtice, vzniku kŕčových žíl či ďalším ťažkostiam.

 

UvodnaTo, že ergonómia stoličiek zohráva v živote pracujúceho človeka, ale aj školáka či dospievajúcej mládeže nesmierne dôležitú úlohu, si v spoločnosti NASSO uvedomili už v 90. rokoch minulého storočia. Takmer dve dekády totiž zasvätili výskumu a vývoju vlastných stoličiek, výsledkom čoho je šesť modelov s rôznym konceptom zdravého sedenia. Pred pár rokmi do tohto procesu dokonca vstúpili fyzioterapeuti špecializujúci sa na bolesti chrbtice a ich prevenciu, firma Revitalis. „To dáva záruku, že sú naše stoličky skutočne vyvinuté s maximálnym zreteľom na správne držanie tela, resp. tak, aby pomáhali odstraňovať všetky neduhy pri sedení. Výhodou je aj to, že naše poradenstvo sa neobmedzuje len na výber správnej stoličky. Dokážeme preveriť, aké sedenie práve vykonávate a navrhneme vám optimálne riešenie. Pri konkrétnych zamestnancoch vieme dokonca zohľadniť osobné špecifiká a dispozície. Následne poskytujeme aj pomoc pri správnom nastavení stoličky, ktoré môže prebiehať osobne alebo prostredníctvom našej zelenej linky. Dávame si totiž záležať na tom, aby sa sedenie skorigovalo aj vzhľadom na výšku stola či polohou monitora. Málo ľudí napríklad tuší, že špeciálne nastavenie vyžaduje stolička aj pri práci na notebooku,“ vysvetľuje Igor Sobota, konateľ spoločnosti NASSO, ktorá sa okrem firemného kancelárskeho segmentu orientuje aj na domácnosti a výber správnych stoličiek do obytných priestorov. Šesť modelov sa delí do troch základných skupín. Kým prvá je určená ľuďom nižšieho vzrastu (do výšky 165 cm) vrátane detí, druhá ponúka stoličky pre vysokých ľudí (do 210 cm). Tretiu skupinu tvorí „vlajková loď“ firmy – model No Limit Active v najvyššej triede ergonomickej výbavy s možnosťou aktívneho i aretovaného, čiže znehybneného sedacieho mechanizmu. Z hľadiska finálnej úpravy si možno vybrať z vyše 250 druhov látok a farebných odtieňov.

 

Akú stoličku si vybrať?

stolicka no limit economystolicka-no-limit-kidsstolicka-no-limit-free

NO LIMIT ECONOMY

Kvalitná anatomická stolička určená na každodenné dlhodobé sedenie, s výborným pomerom ergonomickej výbavy a výhodnej ceny.

NO LIMIT KIDS/SMALL

Detská rastúca stolička bez lakťových opierok podporujúca zdravý vývoj dieťaťa v najdôležitejších fázach jeho rastu až po sedenie vhodné pre dospelú osobu.

NO LIMIT FREE

Detská rastúca stolička s lakťovými opierkami, ktorá ponúka širšie možnosti nastavenia, napríklad umožňuje uvoľniť sedací mechanizmus pre aktívne sedenie.

NO LIMIT ERGONOM

Stolička s najlepšími ergonomickými parametrami podporujúca správnu anatomickú polohu chrbtice pri dlhodobom sedení.

NO LIMIT ACTIVE

Stolička určená na každodenné dlhodobé sedenie v najvyššej možnej ergonomickej výbave s aktívnym sedením s možnosťou aretácie.

NO LIMIT ACTIVE LADIES

Stolička v najvyššej možnej ergonomickej výbave s možnosťou aktívneho sedenia, určená špeciálne pre ženskú postavu – má mäkšie sedadlo a nižšie operadlo.

stolicka-no-limit-ergonomstolicka-no-limit-activestolicka-no-limit-active-ladies

 

 

spravne sedenie7 PRAKTICKÝCH RÁD

1. Stoličku si vyberajte najprv podľa vzrastu, výšky a váhy. Na trhu dokonca existujú špeciálne stoličky pre deti, ale i pre ženy.

2. V prípade špecifických zdravotných komplikácií si môžete dať vyrobiť aj stoličku na mieru.

3. Ak má lakťová opierka splniť svoju funkciu, musí lakeť pri opretí smerovať mierne nahor.

4. Podložka pod nohy je určená predovšetkým nízkym ľuďom, pre vysokých ľudí predstavuje len relaxačnú pomôcku.

5. Správne sedenie sa riadi princípom pravých uhlov, t. j. v lakti medzi pažami, medzi chrbticou a sedacou častou, ako aj medzi stehnami a lýtkami.

6. Opierka hlavy je určená len na relax, je príjemným bonusom, neodstráni však bolesti svalov v oblasti krčnej chrbtice, tie vyrieši výškovo nastaviteľná opierka ruky.

7. Aktívne sedenie, teda to na stoličke s uvoľneným sedacím mechanizmom, sa podobá sedeniu na fitlopte. Zbavuje používateľa tzv. myogelóznych bodov, čo sú miesta s bolestivými vretenovitými stuhnutými časťami svalov, či zabraňuje vzniku kŕčových žíl.

Viac informácií získate na stránke www.auditstoliciek.sk.

Text: redakcia
Foto: NASSO