01

 

Trendom v kvetinových aranžmánoch na rok 2017 je uvoľnenosť, objavovanie nových kombinácií rastlín a farieb. Kytice akoby tvorila sama príroda – les, lúky i vaše záhrady. Nové kvetinové trendy nás priblížia ešte viac k prírode.

01 vyskaSkúste skombinovať kalinu, tulipán, čemericu, iskerník, mimózu a kručinku a doplňte ich dvomi druhmi eukalyptu. Nezabudnite na konáriky kvitnúceho dulovca japonského.

02Kombinácia bielej a zelenej je nadčasová, no aranžmán by mal obsahovať viac odtieňov zelenej.

 

Budúci rok sa zas o čosi viac posunieme k prirodzenosti a jednoduchosti. Platí to aj vo svete kvetov a kvetinových aranžmánov. Ateliér Papaver o tom vie svoje: „S trendom návratu k prírode a prirodzenosti sa končí aj éra strojených kompozícií a geometricky presných upätých kytíc. Konečne sa dostáva do popredia zeleň, ktorá vnáša do kvetinových aranžmánov pestrosť, voľnosť a nové textúry,“ hovorí Lenka H. Vargová z Ateliéru Papaver. Dôraz sa kladie najmä na nové druhy zelene. V kvetinovej tvorbe sú doplnkom a zároveň, čo je ešte dôležitejšie, celý motív krásne spájajú. No ak sa použijú nepremyslene, koncept sa nám rozpadne. Môžeme spomenúť napríklad Populus, ktorý vyniká sivozelenou alebo bordovou farbou listov, či Lysimachiu s o niečo užšími listami. Ich tvar a usporiadanie pôsobia nedbalo a jemne prevísajú. Sú ideálne na vytvorenie dojmu akoby rýchlo a náhodne uviazanej kytice, napriek tomu, že ide o výsledok premysleného zloženia rastlín.

03Ruža nemusí vždy vynikať. V spojení s rovnocennými partnermi, akými sú parasca, imelovník, eukalyptus, populus, oliva, hlaváč a líčidlo, vytvoríte nezabudnuteľnú kyticu.

Množstvo odtieňov a farieb od šťavnato zelenej, cez karamelovú až po tmavú bordovú zase charakterizujú Heucheru a dubové listy (Quercus). Tie často používame na vytvorenie kontrastu. Dodajú farebnej škále drámu a moment prekvapenia.

04V lete môže v hlavnej úlohe zažiariť pekne kvitnúci náprstník doplnený kalinou, orlíčkom, tavoľou kalinolistou, pastierskou kapsičkou a pažítkou, ktorá sa s obľubou využíva aj pri aranžovaní.

 profilovkaZáhradné architektky a floristky Lenka a Monika z Ateliéru Papaver.

 

Pokračovanie článku nabudúce.

 

Článok nájdete aj v publikacií TOP TRENDY V BÝVANÍ/BYDLENÍ 2017

TTB titulka 1 mini