Sprchový box, kút, vaňa – ktorý prvok z tejto svätej kúpeľňovej trojice vyznávate vy? Ak odpoveď na túto otázku doposiaľ nepoznáte, možno vám ju objasní náš článok.

 

shutterstock 221766808

 

Sprchových kút ako riešenie pre každého
Vo väčšine kúpeľní naozaj nie je miesta nazvyš. Ak je to prípad aj tej vašej, potom by ste mali zvážiť riešenie v podobe sprchového kúta. Nie je to totiž len módna, ale aj mimoriadne účelná záležitosť. S bežnými rozmermi 90x90cm sú vaničky sprchových kútov rozhodne lepším spôsobom ako využiť a získať priestor v kúpeľni. Ak je vanička hlbšia, nie je problém okúpať v nej aj malé dieťa. Nespornou výhodou sprchovacích kútov je aj ekonomický komfort, ktorý poskytujú – sprchovaním totiž môžete minúť až o 50% menej vody v porovnaní s kúpaním vo vani. V prípade, že vyžadujete celistvý vzhľad kúpeľňového interiéru, radíme murované sprchové kúty a k nim sprchové dvere ako vhodný doplnok.

Sprchový box ako východisko z núdze aj plnohodnotný doplnok kúpeľne
Inštalácia sprchového boxu predstavuje možno nie veľmi známe, avšak o to viac praktickejšie konštrukčné riešenie. Ak totiž inštalujete sprchový box, nemusíte riešiť žiadne stavbárske úpravy spojené s osádzaním boxu. Stačí ho totiž len napojiť k odpadu, prívodu vody a vec je vybavená. Boxy sa vo veľkom využívajú napríklad pri veľkých rekonštrukčných prácach, kde zabezpečujú hygienické požiadavky. V takom prípade sa ale väčšinou jedná o lacnejšie typy s krátkou životnosťou. Naproti tomu kvalitnejšie sprchové boxy môžu byť vybavené dokonca masážnymi tryskami a ako také sú riadnym vybavením kúpeľne, ktoré vydrží dlhé roky.

Je v dnešnej dobe vaňa anachronizmom?
Vaňa je dnes už zbytočným luxusom, ktorý si z priestorového hľadiska nie je veľakrát možné dovoliť. Väčšina kúpeľní ponúka nanajvýš 3 – 4m2 priestoru a tam pre vaňu teda veľa miesta neostáva. Ak si ale život bez horúceho kúpeľa neviete predstaviť, pravdepodobne vás nepresvedčí ani finančná náročnosť kúpania sa. Vaňa napustená doplna, to máte aj viac ako 100 litrov horúcej vody na jeden kúpeľ. V sprche či sprchovom boxe by také množstvo využili aj traja či štyria ľudia.