nadych francuzskeho vidieka uvodBiela farba, nábytok akoby poznačený zubom času, romantický vidiecky štýl a vôňa rozkvitnutej levandule. Ak vám pri týchto slovách napadlo slovo Provensálsko, tipujete správne.

Biela farba, nábytok akoby poznačený zubom času, romantický vidiecky štýl a vôňa rozkvitnutej levandule. Ak vám pri týchto slovách napadlo slovo Provensálsko, tipujete správne.

960

Atmosféru slnkom vyhriatej juhovýchodnej časti Francúzska si vo svojich domovoch navodzujú ľudia po celom svete. Provensálsky štýl zariaďovania vnesie do interiéru pohodu a romantiku. Hoci pri premene mestského bytu na byt v štýle Provensálska budete potrebovať viac trpezlivosti a brať do úvahy množstvo detailov, správnym postupom si toto čaro dokážete vykúzliť. Ak si chcete aj vy doma pripadať ako na francúzskom vidieku, inšpirovať vás môžu aj nasledovné tipy.
990Základ hľadajte v prírode
Provensálsky štýl charakterizuje jednoduchosť, z ktorej vychádza aj jeho čistota. Harmóniu dosiahnete kombináciou bielej farby stien a prírodných materiálov. Pohrajte sa s drevom, kameňom či tepaným železom. Drevo je v provensálskom štýle zastúpené predovšetkým v nábytku alebo v podlahe z tvrdého dreva. Populárne sú tiež drevené stropy, ktoré môžete natrieť nabielo. Závan vidieka dotvoríte neomietnutým kamenným murivom.

Preneste sa v čase
Pri vstupe do miestnosti zariadenej v provensálskom štýle máte okamžite pocit, že nábytok si už pamätá mnoho rokov. Neodmysliteľnou časťou tohto typu zariaďovania interiéru je totiž starožitný nábytok. Nemusí pritom byť skutočne starý, dnes dostanete celkom nový nábytok, ktorý pôsobí ako starožitný a doslova ako obitý. Práve ten je základnou jednotkou vidieckeho štýlu južného Francúzska. Či už pôjde o jedálenský stôl, malý konferenčný stolík, knižnicu či komodu, nábytok môžete natrieť bielou farbou a zladiť s ostatným zariadením miestnosti. Kreatívni jedinci sa môžu zabaviť dekoráciou nábytku, vhodná je servítková technika, tzv. dekupáž. Vďaka krakelovaciemu (prasklinovému) laku dosiahnete na povrchu žiadaný efekt - „opotrebovaný" vzhľad. Ak chcete interiér oživiť, namiesto bielej alebo smotanovej môžete nábytok natrieť aj pastelovými farbami.

Zaodejte to
Ako každý štýl, aj ten provensálsky sa vyznačuje používaním charakteristických textílií. Pracovať môžete s bavlnou, jemnými decentnými záclonami, s volánmi a čipkou. Pohovky prekryte vlnenými prikrývkami alebo dekami. Nevynechajte mäkučké vankúše, pokojne si ich doprajte vo väčšom množstve. Do okien môžete namiesto bielych záclon umiestniť aj farebné bavlnené tkaniny. Takýmto spôsobom len pridáte na útulnosti.
980

Neodolateľná vôňa
Vôňa domáceho koláča sa v Provensálsku mieša s vôňou typického kvetu - fialovej levandule. Svoj domov by ste preto mali zásobiť výrobkami z tejto rastlinky. Zadovážte si levanduľové mydlá, svietniky so sviečkami, sušené levanduľové kytice či dekoračné predmety s kvetinovými motívmi. Popri levanduli môžete staviť aj na slnečnicu. Vďaka veľkej popularite provensálskeho štýlu dnes na pultoch predajní nájdete veľké množstvo výrobkov rozličného druhu, ktoré sú ozdobené práve á la Provence.

1469

text: Paula Mokrá
foto: bestdesignideas.com