farba do spalne mŠtúdie hotelového reťazca Travelodge zamerané na kvalitu spánku hostí preukázali, že na kvalitu spánku má veľmi pozitívny vplyv modrá a zelená farba. Obe farby pôsobia upokojujúcim dojmom, uvoľnená myseľ je pritom základom pre dlhý hlboký spánok.

 

farba do spalneRebríček obľúbenosti medzi milovníkmi spánku pokračuje modrou farbou, následne tmavšími odtieňmi žltej nasledované už spomínanou zelenou farbou. Na chvoste rebríčka popularity farebných odtieňov v spálni sa potom nachádza ružová, hnedá a šedá farba. Posledné dve spomenuté farby môžu podľa psychológov navodzovať depresívne dojmy a ich použitiu v spálni by ste sa tak mali vyvarovať.

Pokiaľ Vám medzi vyššie spomenutými farbami chýba oranžová tak vedzte, že ta patrí medzi nadpriemerne obľúbené farby do spálne. Dôvod? Oranžová farba údajne podporuje trávenie a pomáha uvoľňovaniu mysle a svalov, čo je ideálnou kombináciou pre kvalitný spánok.

 

Zaujímavé čísla z prieskumu Travelodge:

  • 58 % opýtaných, ktorí majú v spálni modrú farbu, sa budí s dobrou náladou

  • 22 % opýtaných, ktorí majú v spálni zelenú farbu, sa budí s dobrou náladou a plní síl

  • ľudia, ktorí majú v spálni šedú farbu, trávia v posteli najviac času online nákupmi

  • ľudia, ktorí majú v spálni svetlé odtiene farieb, patria najčastejšie medzi workoholikov

Rozhodnutie je na Vás

Pokiaľ je Vašou prioritou dlhý a kvalitný spánok, zvážte, akú farbu do Vašej spálne – modrú, či zelenú. V prípade, že máte okrem spánku aj iné priority (uvoľnenie mysle, podporu mozgovej a fyzickej aktivity), začnite si Vašu spálňu predstavovať v striebornej farbe a rôznych svetlých odtieňoch.

Samozrejme, nejde iba o odtieň interiérových farieb na stenách, ale taktiež aj o farby nábytku, podlahy a bytových doplnkov. Aj pri ich výbere by ste sa mali riadiť tým, čo od spálne očakávate – podporu kvalitného spánku, mozgovej aktivity a pod.

Zdroje:

https://www.travelodge.co.uk/

http://www.domyfarieb.sk/