hravost mKúpeľňa v posledných rokoch prechádza zmenami a stáva sa z nej nielen miesto na dennú hygienu tela, ale aj priestor na domáci wellness.

ttb 2011 88F10Pre dizajnérov je tak veľkou výzvou a mení sa na centrum oddychu po náročnom dni. Aké sú trendy nadchádzajúceho obdobia pre túto miestnosť?


Pohľad do minulosti

Zariaďte si kúpeľňu napríklad v barokovom štýle a vráťte sa späť v čase – obstarajte si nábytok oblých tvarov na vysokých nožičkách a obklady či tapety s kvetinovými motívmi. Takto obložené veľké plochy stien sa stanú dominantou interiéru, preto by ste si pri výbere ostatného zariadenia mali zachovať triezvy prístup. Výraznými doplnkami sú lustre, zrkadlá, barokové kresielka či obrazy v barokovom štýle. Vyberajte si tmavé a výrazné farby, akými sú tmavočervená alebo sýta fialová, nech miestnosť vyzerá dramaticky. Jednotlivé kusy nábytku či umelecké diela upútajú na tmavom podklade väčšiu pozornosť a dosiahnete aj želaný kontrast. Hĺbku dodajú stene aj tapety s kvetmi, zdobené zlatými a striebornými motívmi.


Moderné sprchové kúty

Energeticky úsporné sprchy a masážne boxy sú tým pravým pre modernú kúpeľňu. Navyše, zamerala sa na ne aj Európska únia, ktorá chce presadiť používanie výhradne úsporných sprchových hlavíc s minimálnym prietokom vody. Poprední výrobcovia batérií ponúkajú vo svojich kolekciách ešte úspornejšie batérie, ktoré majú úsporné prvky zabudované v sebe. Prietokovým regulátorom k sprche zasa nastavíte, aký presný počet litrov pretečie sprchovou batériou za minútu.


Podsvietené vane a umývadlá

Vysokokvalitné akrylátové vane so zabudovaným LED osvetlením a LED osvetlenie na steny sú takisto motívmi, ktoré sa budú objavovať v kolekciách pre rok 2011. Niektoré modely obsahujú inteligentnú elektroniku, ktorá mení farbu osvetlenia a generuje farebné prechody alebo blikanie svetla. Tento prvok môže byť aplikovaný aj na umývadlách alebo rámoch zrkadiel.

Viac sa dočítate na strane 217 – 226

Text: Sláva Štefancová
Foto: Grohe, Cifial, Maax, Neo metro, Rapsel, Aqua Trade, Allmoderne, Rako, Toscoquattro,
Kohler, reddot design award, Stocco, Olympia Ceramica, Kaldewei, archív redakcie

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/nech_zije_hravost/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2011