nadych historie mObjavujú sa v kanceláriách najvplyvnejších ľudí, poznáme ich z titulných stránok prestížnych časopisov, vieme si ich predstaviť v našich domácnostiach...

nadych historieChronicky známe kusy nábytku majú svojich autorov, ktorých mená nám však často unikajú.

Stolár Michael Thonet (1796-1871), ktorý pochádzal z Boppardu v Porýní, sa usadil na Morave. V Bystřici pod Hostýnem začal v roku 1861 vyrábať nábytok z ohýbaného dreva. Továreň bola v tej dobe najväčšou svojho druhu a stala sa stredobodom spoločnosti Gebrüder Thonet, ktorá vyvážala svoje výrobky do celého sveta. Na pôvodnú firmu THONET nadviazala po prvej svetovej vojne akciová spoločnosť THONET-MUNDUS. V roku 1946 sa zlúčilo niekoľko veľkých nábytkárskych tovární pod názvom THONET a od roku 1953 funguje fabrika na ohýbaný nábytok pod názvom TON. To, že prešlo viac ako 100 rokov bez zastavenia výroby svedčí o tom, že Michael Thonet vymyslel výrobný postup vďaka ktorému sa produkuje vysokokvalitný nábytok žiadaný i dnes.

Florence Knoll

Narodila sa ako Florence Schust v USA v meste Saginaw v roku 1917. Navštevovala dievčenskú školu v Kingswood v Bloomfield Hills. Samotná architektúra školy, ktorú navrhol Eliel Saarinen, ju očarila natoľko, že ovplyvnila jej ďalšie smerovanie. V štúdiu pokračovala na slávnej Cranbrookskej akadémii umenia v Michigane. Bakalársky titul v odbore architektúra získala na Technickom inštitúte v Illinois v roku 1941 a od roku 1943 pracovala pre spoločnosť Hans G. Knoll nábytok. Keď sa vydala za Hansa Knolla, názov spoločnosti sa zmenil na Knoll Associates. V spoločnosti bola ako riaditeľka zodpovedná za dizajn nábytku a textilu. Florence prevzala vedenie spoločnosti po manželovej tragickej autonehode v roku a spolupracovala s najlepšími návrhármi (Franco Albini, Hans Bellman, George Nakashima, īsam Noguchi, Harry Bertoia a Eero Saarinen). Do nábytku pretransformovala svoje architektonické vedomosti a techniky. Priestory, ktoré vytvorila, sú charakteristické jednotou funkcie a dizajnu a jej racionálne rozvrhnuté kancelárie reagovali na meniace sa potreby človeka v každodennom živote a práci. Jedným z jej mnohých prestížnych ocenení je Zlatá medaila za priemyselný dizajn od Amerického inštitútu architektov a Národná medaila za umenie, ktorú jej v roku 2002 udelila Národná nadácia pre umenie Spojených štátov amerických.

Viac sa dočítate na strane 210 – 214

Pripravili: Ivona Partmanová, Sláva Štefancová
FOTO: Knoll, VerPan, Fritz Hansen, Shelton, Louis Poulsen

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/s_nadychom_historie/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012