fasada domu heluz family

 

 

Postaviť si nový dom nebolo primárnym zámerom investorov. Obaja sú miestni usadlíci, žijú v tomto malebnom kúte južných Čiech odmalička. Nikdy neuvažovali, že by odišli za novým bývaním niekam inam.

 

Bývali v bytovke, v pomerne novom modernom byte. V lokalite, kde dnes stojí ich nový dom, sa však už veľa rokov pripravovala výstavba rodinných domov. Keď sa začali predávať parcely, pán Pavel neváhal konať. V tom čase s manželkou premýšľali, že by si postavili chatu, alebo zaobstarali objekt na rekreáciu s nejakou záhradkou, ktorá panej domu v bytovke chýbala. Rozhodli sa preto, že si kúpia parcelu, kde si urobia záhradku a splnia si tak svoje prianie. Parcelu kúpili, no zároveň začali uvažovať nad tým, ako ju využiť. Konečný impulz k stavbe domu dala manželka, ktorá si na novej parcele vysnívala aj nový dom. Manžel jej však dal podmienku: „Ak predáš byt, môžeme stavať.“ 

 

 

zahrada atrioveho domu

 

 

Manželia si predstavovali pekný, moderný a úsporný dom, ktorý by svojimi úžitkovými vlastnosťami zodpovedal parametrom 21. storočia. Prezreli si síce desiatky klasických typových domov, ale žiaden si nevybrali. Hľadali preto niekoho, kto by bol schopný naprojektovať dom presne podľa ich predstáv. Voľba padla na ATELIER Ing. Josef Vostracký v Českých Budějoviciach, ktorý má s výstavbou moderných nízkoenergetických domov veľa skúseností. Spoločným úsilím investorov a nového projektanta sa tak sa začali rodiť a neskôr i realizovať plány výstavby ich nového domu. 

 

 

 

Z hľadiska materiálov bolo zadanie manželov jednoznačné – malo ísť o tehlový dom bez zateplenia, no zároveň o stavbu, ktorá bude moderná, nízkoenergetická a v požadovanom finančnom limite. „Chceli sme dom, kam by sa vošla štvorčlenná rodina, no ktorý by nemal vyššie prevádzkové náklady ako byt v paneláku,“ vysvetľuje investorka. „Veľký dôraz sme preto kládli na maximálne úspory a čo najnižšie prevádzkové náklady.“

 

 

obklad fasady


Využili jednovrstvové murivo


Projektant najprv predostrel svoje realizácie, predstavil im svoju víziu, aké domy a z akého materiálu navrhuje. „Povedal nám, že projektuje domy z materiálov, ktoré sa svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami radia na špičkovú úroveň a spĺňajú tak požiadavky na moderné, lacné a zdravé bývanie. Vysvetlil nám všetky výhody a pozitíva jednovrstvovej konštrukcie, prednosti a pozitíva materiálov HELUZ,“ doplnil k výberu murovacieho materiálu investor domu. Výstavba začala v marci 2013 a kolaudácia sa uskutočnila v júni 2014.  

 

Na obvodové murivo zvolil projektant tehlové bloky HELUZ Family 2in1 44 cm, ktoré sú určené na jednovrstvové obvodové murivo nulových, pasívnych, nízkoenergetických a energeticky úsporných budov. Výberom tohto materiálu sa zároveň podarilo dosiahnuť potrebné parametre pasívneho domu a získať dotáciu Nová zelená úsporám.  O správnosti výberu stavebných materiálov HELUZ pri stavbe domu svedčí celoročná energetická spotreba. Ročné výdavky na pokrytie celkovej spotreby energií v novom dome, teda nielen na vykurovanie a ohrev teplej vody, predstavujú okolo 13 000 Kč (asi 500 eur). Podľa slov investorov sú náklady na bývanie neporovnateľné, v byte 3 + 1 zaplatili ročne len za energie a bez vykurovania okolo 25 000 Kč (asi 1 000 eur).

 

 

vychodny pohlad na budovu

 


„Sme radi, že sme pri výbere stavebného materiálu dali na odporúčania projektanta. Myslím si, že bola výborná myšlienka postaviť dom z HELUZu. Dnes vidíme – a účty za energie nás o tom presviedčajú –, že vďaka materiálom HELUZ sa podarilo postaviť dom, aký sme si priali. Je to dom, v ktorom sa nám žije dobre a hlavne mimoriadne lacno. V neposlednom rade sa tešíme aj z toho, že sme vďaka tomu získali dotáciu a znížili sme si tak náklady na vlastnú stavbu,“ dodávajú obaja investori.
Rodinný dom pri Českých Budějoviciach.

 

 

Projektant: Ing. Josef Vostracký (ATELIER Ing. Josef Vostracký, České Budějovice)
Stavebná firma: STAKOplus, s. r. o., Roman Kovář, České Budějovice
Merná spotreba tepla: do 20 kWh/m2 za rok
Spotreba energií na všetku prevádzku domu: cca 4 000 kWh za rok
Energetická náročnosť budovy (podľa PENB): A – mimoriadne úsporná
Zaradenie: pasívny dom
Skladba konštrukcie: jednovrstvová murovaná konštrukcia bez dodatočného zateplenia
Použitý materiál: HELUZ:
Typ tehál na obvodové murivo: HELUZ Family 2in1 44, HELUZ Family 2in1 38, HELUZ 25 STI
Priečky: HELUZ 20, HELUZ 14, HELUZ 20 AKU
Keramické preklady: HELUZ 23,8 na nosné vnútorné a obvodové murivo