svet v malom mDetská izba to je svet v malom.

Point Plus 7593 12Veselé farby, variabilný nábytok, kvalitné a zdraviu neškodné materiály – detská izba v sebe spája rôzne funkcie a je pre deti spálňou, obývačkou aj pracovňou v jednom.

Detské a študentské izby sú pre deti tým najdôležitejším miestom. Vykonávajú tu takmer všetky činnosti, hrajú sa, zbierajú vedomosti i relaxujú. Preto sú na nábytok do detskej izby kladené vysoké nároky. Program detských a študentských izieb by mal obsahovať množstvo variabilných prvkov, musí byť praktický, bezpečný, zdravotne neškodný, cenovo výhodný a kvalitne spracovaný. A aký by to bol program, keby nehral farbami? Farba sa podieľa na vytváraní určitého obrazu priestoru a pomáha orientovať sa v ňom. Farby pôsobia aj na našu psychiku, ovplyvňujú naše city a správanie.

V rôznom veku rôzne potreby

Od detskej izby očakávajú rodičia spojenie niekoľkých funkcií, ako sú štýlový dizajn a hravá farebnosť, ale aj originálne tvary či univerzálnosť, no predovšetkým bezpečnosť. Tým, že dieťa rastie, pribúdajú funkcie, ktoré musia postupne nábytok a zariadenie izby plniť. V prvej fáze života dieťaťa je dôležitá veľká hracia plocha na podlahe a veľa nízkych úložných poličiek na všetky typy hračiek. O šaty a ich uloženie sa postará mamina. Nasleduje predškolský vek, keď si už deti musia hračky ukladať sami, a tak pribúdajú zásuvky a dvierka za ktoré schováme aj menší neporiadok.
Školský vek je spojený s povinnosťami – ukladanie kníh, zošitov a pomôcok si vyžaduje ďalší priestor, kontajner so zásuvkami je preto nutnosťou. Ku knihám treba dokúpiť niekoľko poličiek.

Ten najdôležitejší vek na zariaďovanie detskej izby je tínedžerský vek, keď izba stráca detskú hravosť a nastupuje vyhranenejší štýl podľa vkusu dieťaťa. V tejto fáze sa hľadá nábytok, ktorý dokáže ponúknuť množstvo možností, kombinácií a farebných riešení tak, aby bola izba zladená dizajnovo aj funkčne.

Text: Sláva Štefancová v spolupráci s Jánom Boledovičom
Foto: Velux, Decodom, IKEA a archív firiem

Viac sa dočítate na stranách 124-129


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013