vlhkost teplota byt 2Dodržiavať pitný režim v lete i v zime, hydratovať pleť a vlasy sú bežné a dôležité rutinné činnosti, ktorými pozitívne dokážeme ovplyvniť naše zdravie.

Pre zdravie našich domácností, ale aj nás samých je rovnako dôležitá aj správna vlhkosť vzduchu v interiéri.

 

vlhkost teplota byt 3

 

Najskôr sa zamerajme na rozdiel medzi pojmami relatívna a absolútna vlhkosť vzduchu. Absolútna vlhkosť je skutočné množstvo vodnej pary na jednotku objemu plynu pri danej teplote a tlaku a je vyjadrené v gramoch/m3. Relatívna vlhkosť je pomer množstva vodnej pary prítomnej vo vzduchu k množstvu prítomnému pri danej teplote a vyjadruje sa v percentách. Preto nás bude zaujímať hodnota a pomer relatívnej vlhkosti v interiéri, aká by mala byť a ako ju dokážeme ovplyvniť.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ideálna relatívna vlhkosť v byte by sa mala pohybovať medzi 40 – 60%, jemné odchýlky sa odporúčajú v konkrétnych ročných obdobiach. V lete maximálne od 40 – 55% a v zime až do 60%.

 

vlhkost teplota byt 1

 

Ako zistiť vlhkosť v byte

Jednoduché parametre, ktorými aj laicky dokážeme zistiť približnú úroveň vlhkosti v našom dome alebo byte sú nasledovné. Zahmlievanie a kondenzácia hromadiaca sa na oknách, vlhkosť a plesne vyskytujúce sa na stenách a stropoch sú známkou príliš veľkej vlhkosti. Naopak častý výskyt statickej elektriny, vysušených a praskajúcich omietok a farieb naznačujú nízku úroveň vlhkosti. Dnes už je ale veľmi bežnou a dostupnou pomôckou vlhkomer, ktorý je súčasťou teplomerov alebo domácich meteorologických staníc.

Ako možno ovplyvniť vlhkosť vzduchu

- Používajte zvlhčovač vzduchu, existujú jednoduché odparovače, ktoré sa aplikujú na vykurovacie teleso, aj sofistikovanejšie elektronické odparovače. Podľa potreby odparovač aktivujte alebo nepoužite.

- Na opačnom princípe funguje odvlhčovač vzduchu.

- Pri varení, sprche alebo kúpaní používajte výfukové ventilátory alebo otvorte okno, ak je vonku čerstvý a suchší vzduch a naopak pri potrebe zvlhčenia vzduchu nechajte preniknúť vzduch z kúpeľne a kuchyne do priestoru bytu.

- Sušenie bielizne v interiéri je vhodné v suchých bytoch a navyše nádherne prevonia interiér. Sušenie bielizne v exteriéri je vhodné naopak vo vlhkých bytoch.

- Vzduch dokážu zvlhčiť aj zelené rastliny, čím väčší počet, tým vyššia vlhkosť, dokonca existujú špeciálne rastliny na čistenie vzduchu a elimináciu pachov či škodlivín.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: weatherstationadvice.com