Kúpeľňa, miesto, kde trávime svoj čas vykonávaním očisty tela. Pre mnohých je ale táto miestnosť aj priestorom na oddych, relax, vykonávanie wellness procedúr, ale aj absolvovanie horúceho kúpeľa pri sviečkach a pohári dobrého vína. My sme pre vás vyhľadali nádherné kúpeľne z celého sveta, ktoré sa vyznačujú minimalistickou estetikou.

 

kupelne luxus svet priroda ekologia material svet 6

 

Svetlé a otvorené priestory týchto kúpeľní pripomínajú kúpele. Obklady, nábytok a textúry sú z prírodných a trvalo udržateľných materiálov, preferovanou farbou sú okrem bielej a čiernej všetky prírodné a zemité odtiene. Minimálne množstvo príslušenstva a dekorácií vytvára upokojujúce prostredie a upozorňuje na kvalitu a použité luxusné materiály.

Dom s tromi očami, Rakúsko, architekt: Innauer-Matt Architekten

Táto pokojná rakúska kúpeľňa je obklopená presklenou stenou s výhľadom na okolité štíty hôr. Bledé drevo lemuje steny priestoru a rozširuje sa na malú terasu. Vaňu uprostred miestnosti obklopuje žilový leštený mramor a prechádza cez podlahu pomedzi podlahové dosky zo svetlého dreva.

 

kupelne luxus svet priroda ekologia material rakusko 4

 

Pedro Reyes House, Mexico City, architekti: Pedro Reyes a Carla Fernandez

Táto kamenná kúpeľňa má náladovú a monumentálnu estetiku. Má hrubé betónové steny a zahŕňa vaňu vytesanú z kameňa, ktorá pripomína skalný bazén. Svetlík nad kúpeľňou umožňuje, aby svetlo zaplavilo priestor a odrážalo sa od textúrovaných betónových stien. Umývadlo má organický vzhľad a bolo tvarované tak, aby odrážalo keramické tvary.

 

kupelne luxus svet priroda ekologia material mexiko city 2

 

Art Villa, Kostarika, architekti: Formafatal a Refuel Works

V kúpeľni tohto kostarického dovolenkového domu bola použitá zaujímavá kombinácia materiálov, konkrétne betónu, dreva a dlaždíc. Samostatne stojaca kamenná vaňa je umiestnená na povrchu lamelových drevených podláh a je umiestnená v blízkosti okna, ktoré siaha od podlahy po strop. V drevenej polovičnej stene boli namontované umelecké dizajnové svetlá, ktoré vytvárajú dekoratívny prvok a zútulňujú priestor.

 

kupelne luxus svet priroda ekologia material kostarika 3

 

Borden House, Toronto, architekt: Studio AC

Súkromná kúpeľňa v štyri metre širokom dome Borden House má symetrický dizajn a využíva neutrálnu sivú farebnú paletu. Podlahu, steny a šikmú strechu pokrýva betónová škridla, ktorá obklopuje veľkú vloženú vaňu situovanú na celú šírku miestnosti. Štvorcové okno s čiernymi rámami poskytuje symetriu priestoru a ponúka výhľady na okolitú mestskú časť v Toronte.

 

kupelne luxus svet priroda ekologia material toronto 5

 

Nobu Hotel, Mexiko, architekti: WATG a Studio PCH

Steny kúpeľne sú lemované drevom, dlaždicami s pieskovým odtieňom a drobnými tmavými okrúhliakovými kameňmi. Kombinácia svetlých dlaždíc a tmavých kamienkov navzájom kontrastuje a dopĺňa príjemnú atmosféru a celkové teplo v miestnosti. Drevená vaňa v japonskom štýle bola kvôli výhľadu umiestnená v zadnej časti miestnosti priamo pod strešným oknom.

 

kupelne luxus svet priroda ekologia material mexiko nobu hotel 1

 

Pripravila: Petra Adamcová
Zdroj informácií a foto: Dezeen