norsko m

Björnsonka je späť. Nie však ako chata, ale zrekonštruovaný a zmodernizovaný trojhviezdičkový Hotel Björnson.

160510 bjornsonka 7211 original

 Björnsonka je späť. Nie však ako chata, ale zrekonštruovaný a zmodernizovaný trojhviezdičkový Hotel Björnson.


7.10.2016

História hotela sa začala písať v roku 1952, kedy objekt nik nepomenoval inak ako Chata Björnsonka. Pôvodne slúžila ako turistická ubytovňa, dnes na mieste stojí vynovený a zmodernizovaný hotel. Po kompletnej rekonštrukcii , ktorá zachovala pôvodného ducha stavby, sa v júni 2016 pre návštevníkov otvorili brány Eko-šport hotela Björnson, zriadeného v severskom štýle. Porozprávali sme sa s jeho riaditeľom Radoslavom Chovančíkom.

 

Zrekonštruovaný hotel má za sebou svoju prvú letnú sezónu. Ako ju hodnotíte?

Síce sme začali v polovici júna, napriek tomu sme počas celého leta mali vyťaženosť okolo 77 %. Letnú sezónu teda hodnotím nadpriemerne dobre.

Čo sa rekonštrukciou zmenilo?

Zachovala sa vonkajšia podoba, teda drevené obvodové trámy, interiér sa však zmenil kompletne celý. Björnsonka bola svojho času turistickou ubytovňou s poschodovými posteľami a spoločným sociálnym zariadením na chodbe, dnes je to krásny trojhviezdičkový hotel s 25 dvojlôžkovými izbami s prístelkami a dvomi rodinnými izbami. Vybudovali sa aj ďalšie ubytovacie zariadenia - Villa a Hostel. Villa je samostatne stojaci apartmánový dom, ktorý ponúka štyri dvojlôžkové izby s prístelkami, kuchyňu s jedálňou, obývačku a štýlovú vináreň. Hostel je ideálnym ubytovaním pre športovcov, ktorí väčšiu časť dňa trávia v zime na svahoch a v lete na túrach či bicykloch. Nachádzajú sa tu tri trojlôžkové izby. Novinkou je exteriérová relaxačná zóna Hriatô s fínskymi kúpacími kaďami a saunou.

160510 bjornsonka 6469-originalDSC 0095

Steny v každej miestnosti zdobia fotografie Karola Špánika. Čo tohto pána k Hotelu Björnson viaže?

Karol Špánik je rešpektovanou osobnosťou v rámci regiónu, ale aj za jeho hranicami. Je to dlhoročný pamätník Demänovskej doliny, historik, fotograf a bývalý člen Horskej služby. Tunajší ľudia ho majú vo veľkej úcte.

Ako by ste charakterizovali súčasný zmodernizovaný Hotel Björnson?

Ide o výnimočné spojenie hotela s nádychom chaty, čo je pre návštevníkov jedinečnou kombináciou. Nachádza sa v krásnom prostredí Demänovskej doliny priamo pod zjazdovkou, ale zároveň tu vládne pokoj, keďže sme ďaleko od centra.

Pre koho ďalšieho, okrem nadšených lyžiarov, je hotel určený?

Sme orientovaní na rodinnú klientelu, keďže celý objekt sa nesie v rodinnej atmosfére. Samozrejme, všetko závisí od danej sezóny. V zime si prídu na svoje najmä lyžiari, počas leta rodiny s deťmi, turisti i športovci, v mimosezóne ponúkame priestor aj pre firemné akcie.

160510 bjornsonka 6125-original

DSC 0089DSC 0065

Prečo je objekt zariadený v severskom štýle?

Náš hotel sa nesie v nórskom štýle na pamiatku nórskeho spisovateľa Björnstjerna Björnsona, ktorý bol bojovníkom za národné práva a zaujímal sa aj o utláčaných Slovákov. V doline mu mal byť postavený pomník, ale keďže tento zámer sa nezrealizoval, obyvatelia Liptova si zachovali pamiatku na tohto človeka v názve obľúbenej horskej chaty.

Čo pre vás znamená byť riaditeľom hotela, ktorý má takú dlhú tradíciu, ako práve Hotel Björnson?

Pre mňa osobne to znamená v prvom rade viesť úžasný kolektív ľudí, ktorí sú tu.

Na čo teda pri vedení zamestnancov kladiete najväčší dôraz?

Predovšetkým na rodinnú atmosféru, na blízke spojenie klienta s personálom. Záleží mi na tom, aby sa tu hostia cítili ako doma pri svojich najbližších. Ako v kruhu rodiny.

Aké sú plány hotela do budúcna?

Postupne chceme spúšťať nové služby a projekty a vychádzať v ústrety aj pri organizovaní spoločenských aktivít, akými sú napríklad teambuildingy. Najviac budeme pracovať na vykrývaní mimosezóny. Najbližším plánom, ktorý nás čaká, je zimná sezóna. Tá je už naozaj za dverami.

Čo od nej očakávate?

Pevne verím, že to bude ostrý štart do prevádzky nášho hotela. Počas leta sme sa rozbehli, dúfam, že v zime Hotel Björnson odštartujeme naplno. Prvý decembrový víkend plánujeme zorganizovať oficiálne otvorenie, na ktorom by sa mala zúčastniť aj veľvyslankyňa z Nórska.

Keď práve nepracujete, čomu sa rád venujete?

Rád trávim čas doma so svojou rodinou. Mojim koníčkom je aj hokej, ktorému sa venujem pasívne ako fanúšik.

DSC 0096 kópia

 

Pripravila: Paula Mokrá
Foto: PM, Hotel Björnson