biozahrada v malom uvodPrototyp kultivátora pre ľudí žijúcich v obytných domoch s balkónom alebo terasou? Žiaden problém, povedali si dizajnéri z Technickej univerzity vo Zvolene a vytvorili projekt, ktorý uspel v celosvetovej súťaži Biomimicry Global Design Challenge v USA.


Prototyp kultivátora pre ľudí žijúcich v obytných domoch s balkónom alebo terasou? Žiaden problém, povedali si dizajnéri z Technickej univerzity vo Zvolene a vytvorili projekt, ktorý uspel v celosvetovej súťaži Biomimicry Global Design Challenge v USA.

biozahrada v malom 001

Projekt Balcony Cultivator od dizajnérov Five4Life z získal cenu publika People’s Choice Award. Je určený tým, ktorí sa zaujímajú o pestovanie nenáročných a biologicky čistých plodín pre vlastnú spotrebu. Funguje na princípe uzatvoreného ekosystému s možnosťou tvorby cirkulácie výživných prírodných látok v pôde a s kolobehom vlhkosti, ktorú si dokáže zabezpečiť z okolitého vzduchu. Povrch kupoly je inšpirovaný makroštruktúrou kože jašterice Texas Horned Lizard, žijúcej v púšti, ktorá si vďake nej dokáže zhromaždiť dostatočné množstvo vody na prežitie z okolitého vzduchu.

biozahrada v malom 002biozahrada v malom 003

Tím Five4Life tvorili dizajnéri z Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Zuzana Tončíková a Miroslav Chovan; Aneta Pilušová (ČR) a David Jurík, ktorí boli v čase podávania projektu študentmi prvého stupňa študijného programu Interiérový dizajn a vedeckí pracovníci Technickej univerzity pre oblasť lesníctvo, ekológia, biológia a fyzika Miloš Gejdoš, Tomáš Gergeľ a Miroslav Němec. Súťaž s témou Food System organizoval The Biomimicry Institute v spolupráci s nadáciou Ray C. Anderson Foundation. Hlavnou výzvou pre zúčastnené projekty bola aplikácia biomimikry princípov v zmysle inovatívnych riešení pre zlepšenie kvality života v budúcnosti. Do súťaže sa celkovo zapojilo viac ako 1 900 riešiteľov z viac ako 70 krajín celého sveta, ktorí pracovali v tímoch. V silnej konkurencii sa interdisciplinárny tím z Technickej univerzity vo Zvolene kvalifikoval do finále, kde prezentovali projekt s názvom Balcony Cultivator. O konečnom výsledku sa rozhodlo 4. októbra 2015 v Texaskom Austine za účasti ôsmich finalistov, vrátane slovenského tímu.

kultivator 4

Text: Sláva Štefancová v spolupráci s TU Zvolen
foto: Biomimicry.org