svietidla

 

Každý školák potrebuje okrem aktovky aj svoj priestor, kde sa môže venovať učeniu, domácim úlohám a ostatným školským povinnostiam. Stolík so stoličkou však nestačí, dôležitou súčasťou každého pracovného kútika je vhodné osvetlenie. V tomto prípade jedno stropné svetlo nie je dostačujúce, do študentského či žiackeho kútika sú vhodné stolové svietidlá. Viete, aké by mali byť?

 

stolove svietidla

 

Výber správneho stolového svietidla je pre žiakov veľmi dôležitý. Ak je svetlo správne nainštalované, oči dieťaťa sa tak neunavia a ono samo nebude také prepracované. Ak ale vyberiete nesprávne stolové svietidlá, môže ho potom trápiť rozmazané videnie či bolesť hlavy. Ak je to možné, stôl vždy umiestnite pod okno, aby malo dostatok aj prirodzeného denného svetla, ktoré oko najlepšie spracuje.

Nastaviteľné stolové svietidlá

Svetlo by malo na pracovný priestor dopadať z opačnej strany ako píše dieťa. Práve kvôli tomu by sa mala stolová lampa dať rôznorodo nastaviť a otáčať presne podľa potreby. Súčasťou kvalitných stolových svietidiel je nastaviteľné a otočné rameno, ktoré je schopné zabezpečiť rovnomerný prísun svetla.

Aký zdroj svetla?

Pri výbere osvetlenia pre študentský kútik je jedným z najdôležitejších kritérií svietivosť žiarovky a farba svetla. Na učenie či prácu sa vo všeobecnosti odporúčajú neutrálne alebo studené odtiene bielej. Žiarovky s teplým odtieňom sa zase hodia na nočné lampy alebo do svietidiel, ktoré používate na večerné čítanie. Akú farbu má svetlo žiarovky zistíte podľa údaju v Kelvinoch. Ak chcete studenšiu bielu, siahnite po svetelnom zdroji s vyšším množstvom Kelvinov.

A čo tienidlo?

Rozhodujúcu úlohu pri výbere tienidla hrá jeho tvar i materiál, z ktorého bolo vyrobené. Lampa s textilným alebo plastovým tienidlom je vhodným riešením vtedy, ak používate LED žiarovky a úsporné zdroje. Ak sa ale chcete vyhnúť nehode, siahnite radšej po lampe, ktorá má kovové tienidlo. Čo sa týka tvaru tienidla, nemal by tieniť žiarovke. Svetlo z nej by malo byť rozptýlené rovnomerne, najvhodnejší je tvar kužeľa.