penthouse v starom meste 04

Minimalistický dizajnový koncept využíva kontrast starého a nového. Novovybudovaná nadstavba nad pôvodný dom v bratislavskom Starom meste umožnila architektom vytvoriť moderný byt v súlade s pôvodnou architektúrou a s výhľadom na scenériu historickej Bratislavy.

penthouse v starom meste 04

Autori návrhu dostali zadanie v čase, keď byt v nadstavbe bol ešte vo fáze holobytu tesne pred dokončením. Jeho majitelia si objednali kompletný interiérový návrh vrátane rozpočtu, vizualizácií, virtuálnej prehliadky budúceho interiéru a architektom pritom nechali pri navrhovaní voľnú ruku. Tí spravili ešte vo fáze výstavby drobné dispozičné úpravy. „Na dokončení sme spolupracovali s developerom, ktorý realizoval nadstavbu. Ten na základe našich návrhov dokončil detaily v podobe exteriérového schodiska, rozvodov elektrickej energie a klimatizácie,“ vracajú sa na začiatok svojej novej príležitosti dizajnéri z Archstylu. Návrh interiéru im napokon trval približne dva mesiace, ďalšie tri mesiace zabralo, kým interiér dostal definitívnu podobu.

penthouse v starom meste 01

Penthouse s obytnou plochou 120 metrov štvorcových bude podľa autorov pôsobiť moderne a nadčasovo aj po rokoch. Pri jeho návrhu sa totiž vyhýbali akýmkoľvek módnym výstrelkom. „Vzdušnosť mu dodávajú veľké presklené panoramatické okná a átrium. Materiálovo a farebne veľmi jednoduchá a ucelená schéma prepožičiava bytu funkčnosť a pôsobí esteticky. Kombinuje pôvodné prvky vtedajšej architektúry akými sú pálené tehly s modernými prvkami.“

penthouse v starom meste 02

 

 

Denná spoločenská časť má otvorenú dispozíciu s prístupom na balkón. Dominantou celého priestoru je átrium. Tento netradičný prvok prepája interiér s terasou na streche budovy. Presklené átrium vpúšťa do bytu denné svetlo, presvetľuje vstup a vnáša kúsok exteriéru priamo do centra bytu. Veľké panoramatické okná umožňujú krásny výhľad na panorámu Starého mesta. Detské izby majú vlastnú spoločnú kúpeľňu, ktorá ich zároveň navzájom prepája. K rodičovskej spálni prislúcha samostatná kúpeľňa.

 

 

penthouse v starom meste 03

„Farebnú kombináciu sme zvolili s cieľom vytvorenia kontrastu medzi surovosťou betónu, prírodného dreva, bielou a antracitovou farbou. Kuchynská linka je z masívneho kartáčovaného dubu a bielych striekaných polomatných dvierok. Biely striekaný nábytok nájdeme aj v ostatných izbách,“ poukazujú na niektoré detaily autori z Archstylu.

penthouse v starom meste 05

penthouse v starom meste 06

penthouse v starom meste 07

penthouse v starom meste 10

text: bk foto: Marián Svitek

Zdroj: www.stavebnictvoabyvanie.sk