mala spalnaSpálňa je miestnosť, kde deň začíname aj končíme. Istotne ste už aspoň stokrát čítali, že človek prespí priemerne tretinu svojho života. A možno ste si povedali – načo si dať záležať na tom, ako moja spálňa vyzerá, keď aj tak väčšinu času v nej prespím.

To je však chyba, pretože prostredie, kde otvoríte oči a potom ich aj zatvárate, ovplyvňuje vaše psychologické rozpoloženie. A ak vás spálňa trápi svojím nedostatočným priestorom, môžete ju skúsiť opticky zväčšiť. Čo robiť, aby ste nemali pocit, keď otvoríte vaše drevené dvere, že ste sa ocitli v obchode preplnenom nábytkom?

mala spalna v

 

Zabudnite na tmavé farby

Čím viac svetla do spálne dostanete, tým viac priestrannejšie bude vyzerať. Vďaka tomu môžete miestnosť opticky zväčšiť, ak vytiahnute žalúzie, odhrniete závesy a zbavíte sa záclon. Spálňu vymaľujte svetlou farbou – skvelé sú tie neutrálne – hlavne biela a sivá. Ak sa vám to zdá nudné, môžete zvoliť svetlejšie jemné pastelové farby. Priestor opticky zväčšíte a zároveň presvetlíte pridaním zrkadiel.

Použite tapety

Tapety sú späť. Zabudnite na tie gýčové vzory zo socializmu, ktoré priestoru pridávali akurát tak vek. Dnes sú moderné geometrické tvary a tým by ste sa mali riadiť aj pri zariaďovaní spálne. Ak vytapetujete stenu, na ktorú je otočené čelo postele, pásikavou tapetou, miestnosť získa hĺbku a opticky bude vyzerať dlhšie.

Dajte si vyrobiť nábytok na mieru

Ak máte obmedzené priestorové možnosti, môže byť náročné vybrať nábytok v „konfekčnej veľkosti“. Môže byť príliš malý, alebo vám zaberie celú plochu, aj preto si neváhajte priplatiť za posteľ, skrinky či nočné stolíky, ktoré pre vás vyrobí stolár na mieru a do spálne dokonale zapadnú. Nemusíte sa obávať ani toho, že na posteľ atypických rozmerov nezoženiete matrac, dnes firmy ponúkajú výrobu na mieru, ktorá sa cenovo nelíši od bežných veľkostí, a keď využijete akciu na matrace, zaplatíte ešte menej.

Využívajte priestor efektívne

Priestor v spálni musíte využiť skutočne efektívne. Takže tam nesmie byť nič, čo by ste nevyužili – kožené sedacie súpravy nechajte v obývačke, pre pracovný stôl nájdite lepšie miesto a skriňu nahraďte alternatívnym úložným priestorom. Namontujte si poličky po obvode celej miestnosti a dajte na ne pekné kartónové krabice aj s vrchnákom, aby sa vám uložené veci nezaprášili. Výhodou je mať aj odkladací priestor na kolieskach, aby ste ho v prípade potreby mohli premiestniť. Okrem toho myslite na priestorný perinák, ktorý by mal byť súčasťou vašej postele.

Stolové lampy vymeňte za visiace

Stolové lampy, ktoré máte na nočných stolíkoch vám zbytočne ukrajujú z priestoru a navyše môžu vrhať strašidelné tiene. Ako ich nahradiť? Jednoducho – môžete si nainštalovať menšie lampy, ktoré visia zo stropu až po posteľ a dajú sa vytiahnuť/stiahnuť. Prípadne ak máte nad posteľou poličku, pripevnite na ňu menšie lampičky.

Zariaďovanie interiéru je zábavou samo o sebe, ale keď máte pred sebou takú výzvu, akou je malá spálňa, stane sa z toho výzva. Ak sa budete riadiť týmito radami, zvládnete to bez problémov.

zdroj: Seocentrum