zakazdym ina mObývačka je miestom, kde sa stretáva celá rodina, prijímajú návštevy, a preto by mala reprezentovať domácnosť.

zakazdym inaTáto miestnosť odráža vkus domácich a jej ladenie ovplyvňuje aj iné časti interiéru. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako si ju môžu zariadiť rôzne typy ľudí.

Pragmatici

Ak sa o nejakom štýle dá povedať, že je nadčasový a pragmatický, je to práve minimalizmus. V architektúre sa začal objavovať na konci 20. storočia. Prikláňa sa k jednoduchým tvarom, prvkom a farbám a odmieta rušivé ozdobné prvky. Niekomu môže pripadať príliš studený, neosobný a plný pravých uhlov. Má však svoj pôvab, ktorý dosahuje účelnosťou a jednoduchosťou – hľadá základné štruktúry a formy bez rušivých ozdôb. Minimalizmus súčasných kolekcií už nie je taký prísny v tvaroch a dovolí si napríklad Obývačka v duchu minimaliz mu: » neutrálne farebné odtiene ako biela, béžová a sivá (opticky zväčšia priestor) » geometricky rovné línie harmonizujúce s okolím » hranatý nábytok » materiály ako drevo, sklo, hliník, oceľ alebo kameň » minimum doplnkov a dekorácií » kvalitná podlaha, hladké plochy » minimálny počet skriniek » dizajn, ktorý neprovokuje aj odľahčenie v podobe zaoblených rohov. V spojení s bielou farbou vyvoláva dojem decentného luxusu. Jeho vzdušnosť a prehľadnosť sú na druhej strane veľkou výhodou, pretože najmenšími zmenami, ako napríklad pridanie dekorácií alebo zmena farby stien, môžete docieliť úplne iný štýl. Čistota tvarov minimalizmu si u nás ešte dlho udrží svojich prívržencov. Súčasné trendy rešpektujú individualizmus a obývačka ani jedáleň v tomto štýle nie sú ničím iným, ako odrazom usporiadaného života človeka, ktorý túto miestnosť využíva.

Experimentátori

Najväčšími experimentátormi bývajú mladšie ročníky, ktorí sa neboja svojím zariadením provokovať, ale môžeme sem pokojne zaradiť aj ľudí s umeleckým cítením a chuťou odlišovať sa. Za „mladé bývanie" sa väčšinou považujú garsónky a jednoizbové byty. V každom malom byte je vítaný sklápací a stohovateľný nábytok, ktorý šetrí miesto. Rozkladacia sedačka sa stane cez deň miestom na usadenie návštevy, v noci zase poslúži ako posteľ. Rozkladací stôl využijete aj ako jedálenský alebo pracovný. Zariaďovanie bytu pre mladých je hlavne o nápadoch a premýšľaní. Ak máte k dispozícii veľkorysejší priestor ako ponúka garsoniéra, máte vyhraté. Do obývačky môžete umiestniť výrazné solitéry, ktoré na seba upútajú pozornosť každej návštevy.

Viac sa dočítate na strane 142 – 150

Text: Sláva Štefancová
Foto: Eurosofa, MSJ, Rolf Benz, Cor, Merito, In Elis, Bla Station, Rothlisberger, Langeproduction, Bretz, JV Pohoda, Erges

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/zakazdym_ina/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2011