koberce mKoberce z prírodných materiálov boli a sú stále populárne.

koberceV textúre kobercov sa objavuje napríklad aj žihľavové vlákno či najväčší trend súčasnosti - vlákna z recyklovaných PET fliaš. Z prírody prichádzajú aj farebné inšpirácie. Základ tvoria farby medi, olova či orechového dreva. Prostredníctvom farieb pomaranča, levandule či škorice vzniká na podlahe pokrytej kobercom takzvaný "focal point" (bod, ktorý púta pozornosť). Koberce však ožívajú nielen vďaka farbám, ale aj textúram. Obľube sa tešia obrovské geometrické vzory alebo pestrofarebné prúžky na jednofarebných kobercoch.

Trendy sa nehrajú len s farbou, ale aj s textúrou kobercov, napríklad dlhé vlákna na voľne položených kobercoch alebo textúra z nepravidelných geometrických alebo kvetinových vzorov na jednofarebných kobercoch.

Širokú paletu farieb a vzorov poskytujú aj kvalitné koberce zo zmesi vlny a syntetického vlákna. Tie sú vhodné najmä do frekventovaných miestností, pretože spoľahlivo odolávajú každodennej záťaži a opotrebovaniu. Čisto syntetické koberce dostať aj so špeciálnou úpravou proti škvrnám.

Jedným zo svetových lídrov vo výrobe kobercov je Axminster z Veľkej Británie, ktorý vyrába koberce od roku 1755. Ich produkty možno nájsť v najluxusnejších domoch Británie, napríklad aj v kráľovskom paláci. Kobercom zo 100-percentnej vlny totiž málokto odolá.

Viac sa dočítate na strane 164 – 165

FOTO: Axminster, Corman Carpets, Victorie Carpets, Besana Moquette, Bennet Panton

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/carovna_moc_kobercov/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012