poodhalene sukromie mSpálňa je intímnou miestnosťou, ktorá zostáva ukrytá pred zrakmi návštev. Trend zdravého životného štýlu sa premietol aj do tejto miestnosti.

VeronessePri zariadení spálne sa preto stretávame najmä s využitím materiálov, ktoré tento trend podporujú. „Sú to prírodné materiály ako drevo, koža, kožušiny a textil, ktoré priestor príjemne zútulnia. Spálne sa dnes využívajú nielen na spanie, ale aj na relax. Trendom sú korpusy postelí vyrobené z prírodných materiálov, v kombinácii so správnym výberom spacieho systému – matracov a roštov. Ďalším výrazným trendom je nová výška spania. Veľký záujem je o vyššie lôžka, aké sme poznali predtým hlavne z hotelov a z amerického trhu. Nové modely postelí majú výšku spacej plochy až 75 cm," prezradila Ing. arch. Katarína Vojtíšková. Pri úložných priestoroch v spální veľa záleží od priestoru, ktorý máme k dispozícii. „Pokiaľ to pôdorys umožňuje, odporučila by som spraviť šatník ako samostatnú miestnosť. Priestor spálne by ste nemali príliš zapĺňať nábytkom. Trendom sú skôr vzdušnejšie priestory. Ak vám to miesto nedovoľuje, vyberte si vzhľadom k rozmerom tú najpraktickejšiu a zároveň aj najestetickejšiu alternatívu vstavanej alebo samostatne stojace skrine. Niektoré skrine dnes dokonca okrem úložného priestoru poskytujú aj ďalšie funkcie, ako napríklad zabudovaný televízor. Pokiaľ je úložného priestoru stále málo, zaobstarajte si posteľ s úložným priestorom", poradila architekta.


V ktorej polohe zaspávate?

Základom dobrého spánku je kvalitný matrac. Dĺžka matraca by mala presahovať výšku postavy aspoň o 20 cm, minimálna šírka by mala byť 90 cm. V prípade, že kupujete dvojlôžko, každý matrac by mal byť široký minimálne 80 cm. Málokto myslí pri výbere matraca na svoju obvyklú polohu pri spánku, pritom ide o zásadný faktor. Rozličné polohy totiž napínajú rôzne časti tela. Ak zvyčajne spíte na chrbte, potrebujete pevnejšiu posteľ. V tejto spánkovej polohe je telesná váha rozložená po celej posteli a chrbtica preto potrebuje pevnú podporu. Matrac s jadrom z pevnej, ľahkej a priedušnej peny organizmu dopraje odpočinok počas celej noci. Ak spávate na bruchu, vyberte si stredne tvrdý matrac, ktorý sa prispôsobí tvaru tela a rovnomerne prerozdelí váhu. Najvhodnejším matracom je taký, ktorý starostlivo kombinuje mäkkosť s pevnosťou na poskytnutie pohodlia a dokonalej podpory pre chrbticu. Ak najčastejšie zaspávate na boku, vyberte si najmäkší matrac, aby ste chránili ramená, boky a členky. Spánok na matraci, ktorý je príliš tvrdý, môže brániť plynulej cirkulácii telesných tekutín. Počas spánku by ste sa budili a hľadali pohodlnejšiu polohu. Mäkká vrstva rovnomerne rozdelí tlak po celej svojej ploche. Ak počas noci meníte polohu, odporúčame vybrať si od mäkkého až po stredne tvrdý matrac, ktorý je príjemný k vyčnievajúcim častiam tela, ako sú ramená, boky a kolená. Pozorne si zvážte preferencie a vyberte si úroveň mäkkosti, ktorá najlepšie vyhovuje tomu, čo potrebujete.

Text: Sláva Štefancová, Daniela Gáborová
Foto: Archív firiem

Viac sa dočítate na stranách 98-103


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013