toptrendy49 dum v cihlove zahrade mini

Architekt Jan Proksa sa pri navrhovaní tehlového domu na moravsko-slovenskom pohraničí inšpiroval tradičným urbanizmom. Zasadil ho do dvora na mieste, kde v minulosti stála hospodárska budova.

toptrendy49 dum v cihlove zahrade 1

Autor diela, ktoré je nominované na tohtoročnú Českú cenu za architektúru, rešpektuje tradičný urbanizmus na Južnej Morave. V minulosti sa v tomto regióne domy stavali do tvaru L a boli radové. Každý dom tak získal svoj dvor. Domy sa skladali z troch častí. Na strane otočenej k ulici bývali rodičia s deťmi. Starí rodičia potom žili v zadnej časti smerom do dvora. Zvyšok domu, ktorý bol pokračovaním traktu, slúžil na hospodárske účely. Predná časť domu bola kvalitatívne na vyššej úrovni. Fasáda, ktorá mala vytvárať dobrý dojem navonok, bola farebne omietnutá. V zadnej časti už často omietku nepoužívali, pretože takéto riešenie bolo nákladnejšie. „Takto vlastne mimovoľne vznikala tehlová "architektúra" vo dvoroch príbytkov - príjemná a dlhodobá. Rozhodol som sa túto tradíciu rešpektovať a použiť tehly pre novú budovu vo dvore,“ opísal návrh architekt, ktorý pôsobí vo Viedni.

toptrendy49 dum v cihlove zahrade 2

toptrendy49 dum v cihlove zahrade 3

Vo dvore tradičného domu v Prúšankach pri Hodoníne tak vznikol ďalší malý dom, ktorý rešpektuje svoje okolie, je pohodlný a príjemný na život. Pôdorys novostavby je riešený jednoducho a funkčne. Dom je dlhý a úzky. Zároveň slúži ako plot k susedom. „Urbanistické riešenie je teda veľmi podobné tomu pôvodnému, s jediným rozdielom: nový dom je oddelený od starého.“ Autor navrhol plochú strechu, čím minimalizoval konečný objem stavby. Objektu dominuje miestnosť s kuchyňou, veľký stôl a veľké okno do záhrady. Vedľa je spálňa s úzkou kúpeľňou.toptrendy49 dum v cihlove zahrade 7

toptrendy49 dum v cihlove zahrade 8

toptrendy49 dum v cihlove zahrade 9

toptrendy49 dum v cihlove zahrade 11

toptrendy49 dum v cihlove zahrade 12

 

zdroj: www.stavebnictvoabyvanie.sk