21.10.2016

Čílsky architekt Alejandro Aravena je človekom, ktorý svoju prácu prepája so službou spoločnosti. Pomáhal s rekonštrukciou prírodnými katastrofami zničených lokalít, mnohé z jeho stavieb dávajú ľuďom šancu na lepší život. Úsilie tohto spoločensky angažovaného architekta nezostalo nepovšimnuté, stal sa laureátom prestížneho ocenenia Pritzker Price pre rok 2016, takzvanej Nobelovej ceny za architektúru.

Alejandro Aravena

Alejandro Aravena je 41. laureátom Pritzkerovej ceny a 4. latinskoamerickým nositeľom tohto prestížneho ocenenia. Architektúru študoval na Katolíckej univerzite v Čile, po škole založil svoje vlastné štúdio Alejandro Aravena Architects. Od roku 2001 riadi spoločnosť ELEMENTAL, ktorá sa špecializuje na projekty verejného záujmu vrátane vzdelávacích zariadení, inštitúcií, verejných budov a priestranstiev, infraštruktúry a dopravy.

Alejandro-Aravena-Novartis-Campus-Shanghai-Office-Building-01 Alejandro-Aravena-Writers-Cabin-01

Kancelárska budova v Šanghaji                                  Writer's Cabin - vyvýšená štruktúra pod prístreškom a betónovou strechou, Montricher vo Švajčiarsku


Po ničivom zemetrasení a tsunami, ktoré postihli Čile v roku 2010, bol práve Aravena oslovený na pomoc s rekonštrukciou zničených častí krajiny. Jeho projekty riešia sociálny život a verejný priestor na vysokej umeleckej úrovni.

a12 Post Tsunami Reconstruction Plan 2010 Chile

              Pred a po rekonštrukcii. Vľavo: riešenie bývania pre obyvateľov Chile, vpravo: rekonštrukcia oblasti po zásahu tsunami.

 

Viac sa dozviete v najbližšom vydaní magazínu Top trendy v bývaní/bydlení.

Text: Paula Mokrá
Foto: Pritzker Price