k zahrade patri pohodlie mAk má byť záhrada skutočne pokračovaním obytného priestoru, musí byť vybavená prvkami, ktoré nám v nej umožňujú žiť a cítiť sa pohodlne.

k zahrade patri pohodlieVzhľad záhrady si môže vytvoriť každý z nás podľa svojich predstáv. K dispozícii máme množstvo materiálov vhodných na spevnené plochy či záhradné stavby, rôzne typy záhradného nábytku, o doplnkoch vo forme osvetlenia či vodných prvkov ani nehovoriac. To všetko v rôznych farebných vyhotoveniach a dizajnových riešeniach. Nič sa však nemá preháňať a aj pri budovaní záhrady musíme zachovať štýl a dbať, aby všetko spolu ladilo.






Dôležité rozmery


Šírku cesty určuje jej funkcia a veľkosť záhrady. Pri budovaní hlavnej cesty počítame so šírkou 0,60 – 0,75 cm na osobu. Po hlavnej ceste by mali okolo seba pohodlne prejsť dve osoby. Preto je jej najvhodnejšia šírka 1,20 – 1, 50 m. Len vo veľmi malých záhradkách, kde šetríme každý centimeter môžeme založiť hlavnú cestu šírky jeden meter. Vedľajšie cesty môžu byť široké 60 cm široké a medzi záhonmi nám postačí 40 cm.

Pozdĺžny a priečny spád je dôležitý v prípade každej komunikácie v záhrade. Pieskové cesty by mali mať priečny spád 3 – 4 cm, dláždené 1 – 2 cm. Na rovine by mala mať cesta spád na obidve strany od svojho stredu. Ak vedie cesta vo svahu, musí má mať aj pozdĺžny spád – približne 1 cm na bežný meter.

Pestrá paleta materiálov

Šlapáky bývajú najčastejšie používané v trávniku a vedú k rôznym bodom v záhrade. Cesta zo šlapákov býva z dlaždíc alebo plochých kameňov pravidelného i nepravidelného tvaru. Ich hrúbka by mala byť 4 – 6 cm. Stredová vzdialenosť medzi jednotlivými plochami by mala zodpovedať dĺžke kroku. Kladieme ich do štrkového lôžka (aby ich v zime nenadvihol mráz), rovno podľa vodováhy a pod úroveň trávnika aby neboli prekážkou pri kosení.

Dlaždice a kamene pravidelného i nepravidelného tvaru kladieme do pieskového lôžka čo najtesnejšie vedľa seba. Po usadení ich zasypeme pieskom a polejeme vodou, aby sa piesok dostal do všetkých škár. Opakujeme to, kým škáry nie sú úplne a pevne vyplnené. Vydláždené cesty sa musia vyhotoviť čo najpozornejšie, aby sa nezrútili alebo aby sa používaním či poveternostnými podmienkami nenarušila ich skladba. Ukladajú sa do pieskového lôžka, ktoré býva asi 10 cm hlboké. V prípade ciest, ktoré budú používané ako príjazdové, je potrebné pripraviť pod pieskové lôžko ešte lôžko štrkové (6-8 cm).

Pálené tehly sú vhodným materiálom na stavbu ciest a plôch odpočívadiel. Dobre sa s nimi pracuje a dajú sa z nich vytvárať rôzne vzory.

Viac sa dočítate na strane 296 – 301

Text: Ivona Partmanová
Foto: Ferlund, Gardena, Elmina, Compass Pools, Zoltan Nagy


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2010