zamkovskeho chata 1Letecký most z Hrebienku dopravil vlani v júli typické žlté palety s tvárnicami Ytong na Zamkovského chatu, kde z nich rastie nová prístavba tejto obľúbenej tatranskej chaty.

Pórobetónové tvárnice Ytong pritom nemajú na výstavbe chát tatranskú premiéru – naopak, Ytong nájdete aj na Zbojníckej chate, Žiarskej chate, Kamennej chate na Chopku alebo na Chate pod Rysmi.

Zamkovského chata je horská chata v ústí Malej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách. Je to najnižšie položená vysokohorská chata vo vysokých Tatrách a je vzdialená asi hodinu pešej túry z Hrebienka po červenej značke smer Skalnaté Pleso. Zásoby sa na ňu dopravujú podobne ako v minulosti pomocou vysokohorských nosičov, ale pomáha aj vrtuľník. Chodník na chatu je nenáročný a je celoročne otvorený, preto je táto túra vyhľadávaná najmä rodinami s deťmi. Po ceste vás očarí Obrovský vodopád a krásne výhľady do tatranskej kotliny.

S Ytongom sa dá postaviť hrubá stavba aj vo Vysokých Tatrách

Prístavba zadnej časti chaty s tromi nadzemnými podlažiami sa začala budovať vlani a po dokončení poskytne zázemie pre skladové priestory, kuchyňu, v druhom nadzemnom podlaží bude ubytovanie pre hostí a v podkroví budú šatne a izby pre zamestnancov. Hrubá stavba je celá z pórobetónu Ytong, obvodové steny sú z tvárnic Ytong Univerzal 300 PDK charakterizujú dobré statické a tepelnoizolačné vlastnosti a ich veľkou výhodou je ich homogenita a rovnaké technické vlastnosti vo všetkých smeroch. Súčasne sú ľahké a murovanie s nimi je rýchle a s minimom odpadu. To sú vlastnosti, ktoré sú v Tatrách veľmi cenné. „Stavať v našich Tatrách nie je ľahké, stavebná sezóna je tu krátka, dostať sem materiál alebo vyriešiť situáciu, keď sa niečo pokazí, tiež nie je jednoduché. Ale naša chata je veľmi vyhľadávaná a investovať sa do nej musí. V októbri 2019 sme preto dokončili náročnú výstavbu čistiarne odpadných vôd, vlani sme sa pustili do novej prístavby. Tu máme naplánovanú na dve etapy. Tá prvá etapa práve prebieha, druhá sa pripravuje a tento rok s ňou nepočítame.“ hovorí Andrej Kalinčík.

 

zamkovskeho chata 3 zamkovskeho chata 4

 

Stavať v Tatrách nie je ľahké

Stavebná sezóna je tu krátka, dostať sem materiál alebo vyriešiť situáciu, keď sa niečo pokazí, tiež nie je jednoduché. Ale chata je veľmi vyhľadávaná a investovať do nej sa musí. V októbri 2019 tu preto dokončili náročnú prístavbu čistiarne odpadových vôd, vlani sa pustili do novej prístavby.

Na steny a priečky novej prístavby sa z Hrebienku na Zamkovského chatu letecky dopravilo až 78 m³ pórobetónu Ytong

Priečky prístavby sa realizujú z priečkoviek Ytong Klasik 100 a 125 mm. Aj pre tieto tradičné prvky zo sortimentu Ytong platí, že sú ľahké a presne a rýchlo sa s nimi muruje. Navyše je to ekologický materiál z čistých prírodných surovín. „Okrem tvárnic a priečkoviek Ytong sú na stavbe použité aj prekladové trámce Ytong PSF, ktorými autor projektu Ing. Juraj Michalík nahradil klasické nosné preklady Ytong. Prekladové trámce Ytong tak slúžia na preklenutie všetkých otvorov v obvodových a vnútorných nosných stenách chaty. Nosnosť trámcov je zaručená len s nadmurovkou, ale v prípade výstavby prístavby Zamkovského chaty malo ich použitie vecné a praktické dôvody. Nielen že sú vysoko odolné voči požiaru a po spriahnutí s nadmurovkou majú vysokú nosnosť, ale hlavne sú ľahké a dobre sa s nimi manipuluje a pracuje. Ľahšie sa tiež zabudujú na stavbe. Objem každého závozu helikoptérou sme museli starostlivo kalkulovať a nízka hmotnosť prekladových trámcov bola veľkou výhodou.“ vysvetľuje Martin Kozár, MBA, odborný poradca Xella Slovensko.

„Aj pri realizácii stropu Ytong Ekonom sa ukázali kľúčové prednosti tohto stropu. Jeho použitie na chate totiž nebolo náhodné, práve naopak. Dopravovať v priebehu letnej sezóny na Zamkovského chatu helikoptérou pripravenú betónovú zmes bolo z mnohých dôvodov prakticky nemožné. Projektant preto využil vlastnosti nášho stropu Ytong Ekonom, u ktorého sa betónuje iba raster nosníkov a priečnych rebier. Potrebná betónová zmes sa tak dala pripraviť na Zamkovského chate, stačilo tam dostať zmes štrku a piesku a cement, voda tam je k dispozícii a betón sa mohol podľa potreby zhotoviť priamo na stavbe.“ dodáva Martin Kozár.