energeticky efektivna domacnost mEnergicky efektívne domácnosti nie sú len módnym výstrelkom, ktorý ochvíľu zmizne ako zvoncové nohavice či skinny jeans. Tento spôsob bývania sa mení na životný štýl, v ktorom sa kombinuje úspora pre vašu peňaženku a zároveň pomáhate šetriť aj životné prostredie.

Pasívne domy sa dnes tešia veľkej obľube, ale to neznamená, že ak nemáte pasívny dom, nemôžete mať energicky efektívnu domácnosť. Čo by ste mali urobiť, aby ste sa pridali do tohto uvedomelého klubu?

energeticky efektivna domacnost

Šetrite vodu

Existuje aspoň desať účinných spôsobov, ako ušetriť vodu a zabrániť plytvaniu s týmto tekutým zlatom. Povinnosťou by mali byť perlátory na vodovodných batériách a úsporné sprchové hlavice. Taký perlátor vám pomôže ušetriť až 85 % vody v porovnaní s obyčajnými batériami. Samozrejmosťou by malo byť sprchovanie namiesto kúpania, pranie len vtedy, keď máte plnú práčku či zastavovanie vody, počas holenia a umývania zubov. Určite nepodceňujte ani rýchle ohrievače vody, ktoré vám tiež pomôžu s úsporou. Zaujímavosť na záver: vedeli ste o tom, že z kvapkajúceho kohútika môže za deň odtiecť viac ako 140 litrov vody?

Znížte úniky tepla

Možno si myslíte, že základom je zateplenie múrov, ale faktom je, že cez okná vám dokáže uniknúť až o 50 % tepla viac ako cez steny. Preto by základom mali byť dobre tesniace okná, ktoré majú aspoň tri komory. Sklo totiž nemá žiadne izolačné vlastnosti a ako izolant sa využíva vzduch medzi sklenými tabuľami, takže čím viac komôr, tým lepšia izolácia. Zároveň vám môžu pomôcť rolety či žalúzie, hlavne tie vonkajšie, ktoré medzi oknom a vonkajším prostredím vytvoria vzduchovú bublinu, ktorá funguje ako ďalší izolant. To oceníte nielen v zime, ale aj v lete.

LED osvetlenie

Skratka LED znamená Light Emitting Diode, teda je to elektroluminiscenčná dióda, ktorá je efektívnejšia v porovnaní s klasickými žiarovkami až o 80 %. Klasické žiarovky menia až 95 % energie na infračervené žiarenie, teda na teplo. Nie je však úplne fér porovnávať LEDky s niečím, čo sa už nepredáva. Ale navrch majú aj v porovnaní s úspornými žiarovkami, keďže sú efektívnejšie až o 30 %. Čo sa týka strednodobého horizontu, nič lepšie ako LED osvetelenie na trh nepríde. Takže ak rozmýšľate, že skúsite túto technológiu, ktorá priemerne vydrží svietiť viac ako 50 tisíc hodín a je prijateľnejšia aj pre náš zrak, robíte dobre. A ešte lepšie urobíte, ak sa pre túto technológiu aj rozhodnete.

Aké vykurovanie je efektívne

 

Najčastejším typom vykurovania, ktoré sa dáva do pasívnych domov je podlahové kúrenie. Jeho hlavnou výhodou je efektívnosť premeny energie na teplo. V porovnaní s radiátormi môžete ušetriť až 40 %. Okrem toho, keby ste sa dotkli elegantného nábytkového kovania pri radiátore a toho na konci izby, pocítili by ste zásadný rozdiel – môže za to nerovnomerné vykurovanie – čím ste bližšie k  zdroju, tým je teplejšie. Podlahové kúrenie však miestnosť vyhreje rovnomerne a aj bez toho, aby vírilo vzduch a s ním prach a roztoče, čo je veľká výhoda pre ľudí s oslabenou imunitou – alergici či astmatici. Estéti ocenia aj to, že nezasahuje do priestoru ako radiátory.

Ušetriť dokážete množstvo energie aj vtedy, ak nebývate v pasívnom dome. Ak sa budete riadiť týmito radami, podarí sa vám to.

zdroj: Seocentrum