Horské múzeum Messner Mountain Museum Corones

Svetoznáma britská architektka irackého pôvodu Zaha Hadid (1950 – 2016) bola nesporne jednou z najznámejších predstaviteliek modernej architektúry. Počas celého tvorivého života sa doslova vyžívala v odvážnych futuristických objektoch, pre ktoré boli príznačné vlnité tvary, krivky a dynamické náročné štruktúry. V roku 2004 jej bolo udelené najvýznamnejšie ocenenie za architektúru – Pritzker Prize. Pripomeňme si jej najvýznamnejšie projekty.

Rok pred svojou predčasnou smrťou získala zlatú medailu Kráľovského inštitútu britských architektov. Počas profesionálneho pôsobenia navrhla desiatky ikonických diel, ktoré sa ešte počas jej života zapísali do zlatého fondu svetovej architektúry. Jedným z významných počinov Zahy Hadid bol projekt pokračovania Eurovey v Bratislave. Je otázne, či a do akej miery bude projekt rozširovať nové bratislavské nábrežie.

Horské múzeum Messner Mountain Museum Corones

Horské múzeum Messner Mountain Museum Corones.

Bola to jedna z posledných zrealizovaných stavieb Zahy Hadid. Novodobé horské múzeum Messner Mountain Museum Corones je súčasťou viacerých muzeálnych projektov kultového horolezca Reinholda Messnera. Nekonvenčný objekt atypických tvarov, ktoré boli pre Hadid príznačné, sa týči na vrchole talianskeho Kronplatzu. Netradične navrhnutý objekt je pragmaticky umiestnený na vrchole kopca kvôli výnimočnému výhľadu na okolitú krajinu. Veľké panoramatické okná spolu s betónovou terasou, ktorá sa tiahne takmer šesť metrov od svahu, ponúkajú prípadným návštevníkom fascinujúci pohľad na Zillertalské Alpy. Podstatná časť múzea bola zámerne umiestnená pod zemou, aby múzeum nezaberalo priveľkú časť plochy a udržiavalo si stálu teplotu v zimnom aj v letnom období.

zaha hadid zaprojektowala centrum kultury 800x0 rozmiar niestandardowy

Kultúrne centrum v Baku.

Kultúrne centrum Heydar Aliyev Centre v Azerbajdžane je unikátny modernistický projekt s jemne futuristickým výrazom, ktorý významovo dopĺňa modernú časť hlavného mesta Azerbajdžanu. Výrazová ľahkosť objektu s ojedinelým vzhľadom predstavuje príjemnú opozíciu voči monotónnym, ťažkopádnym, sívým socialistickým stavbám bývalého Sovietskeho zväzu, ktorého bol Azerbajdžan do roka 1991 neoddeliteľnou súčasťou. Biela monumentálna stavba dômyselne prepletených vlnitých tvarov sa hrdo rozkladá na ploche 101 000 m2. Nachádza sa tu knižnica, múzeum a konferenčné miestnosti. Veľká zasklená časť vestibulu umožňuje prirodzený prienik denného svetla. Interiéru dominujú rampy, zaujímavo prepojené s „lietajúcim“ mostom. Do jednotlivých konferenčných miestností a posluchární, ktoré majú kapacitu okolo tisíc ľudí, vedú priame vstupy z okolitého námestia.

Kultúrne centrum v Soule Dongdaemun Design Plaza

Kultúrne centrum v Soule.

Dongdaemun Design Plaza, alebo jednoducho iba DDP je ďalším zo svojráznych odvážnych projektov, ktoré realizovalo architektonické štúdio Zahy Hadid v jednej z najrušnejších štvrtí Dongdaemun v hlavnom meste juhokórejského Soulu. Toto miesto sa stalo atraktívnym spoločenským centrom nielen pre obyvateľov mesta všetkých vekových kategórií, ale aj pre turistov. V originálne navrhnutom objekte pripomínajúcom kozmickú loď sa nachádza moderná knižnica, dizajnérske dielne, zasadacie haly, konferenčné miestnosti a mnoho iných spoločenských priestorov, ktoré slúžia na usporadúvanie rôznych seminárov a kultúrnych podujatí. Dvadsaťštyri hodín denne je tu dokonca k dispozícii trh dizajnu, ktorý širokej verejnosti predstavuje rôzne kultúrne akcie. Podobne, ako v prípade ostatných objektov, aj tu je prítomný nezameniteľný autorský rukopis architektky, vyznačujúci sa vlnitými a zakrivenými tvarmi. Na projekte, ktorý nenarúšajú žiadne podpery alebo piliere, je zaujímavé aj to, že pri realizovaní kovových obkladov bol využitý špeciálny 3D formovací proces s cieľom dosiahnutia najväčšej kvality. Dizajnérsky objekt vyvážene splýva aj s okolitým parkom, s ktorým tvorí neopakovateľnú harmonickú jednotu. Nie nadarmo sa vyššie spomenutá skratka DDP zvykne tlmočiť aj ako „Dream, Design and Play“.

Kancelárska budova Dominion Office Building

Kancelárska budova Dominion Office Building v Moskve

Biela, striedavo členitá sedempodlažná budova Dominion Office Building, nazývaná aj Dominion Tower siahajúca do výšky 36 metrov, je zaslúžene považovaná za jednu z najmodernejších stavieb vMoskve. Neprehliadnuteľná stavba vo futuristickom štýle je precízne riešená nielen z vonku, ale i z vnútra. Zatiaľ čo exteriéru dominujú hranaté, ostré tvary, pre interiéry sú typické akoby tekuté formy, pôsobiace neobyčajne iluzívnym dojmom. Čierne plochy schodiskových plôch, ktoré vypĺňajú centrálnu časť objektu, sa harmonicky prelínajú s bielymi zábradliami a stenami. Na každom poschodí sú premyslene umiestnené aj balkóny, na ktorých zamestnanci radi relaxujú.

Jockey Club v Hongkongu

Jockey Club v Hongkongu.

Výsledkom sedem rokov realizovaného projektu Jockey Club v Hongkongu je opäť výnimočná stavba pripomínajúca spadnutý a akoby na dve časti rozštiepený meteorit uprostred mesta. 15 podlaží znovu lemuje príznačná biela farba s dynamicky členitými šikmými tvarmi. Zaslúžený obdiv vyvoláva aj expresívne ladený interiér v podobe kriviek a záhybov, ktorý je vyváženou kombináciou kovu a skla. Na 1 500 m2 sa nachádzajú výstavné priestory, dizajnérske a fotografické štúdiá, obchody, átriá a mnoho ďalších efektívne využitých miestností.