detska izba skolak

Zariaďte svojmu školákovi izbu tak, aby sa učil s radosťou.

25.10.2016

Školský rok je v plnom prúde. Okrem nákupu písacích potrieb je potrebné myslieť aj na prostredie, v ktorom si žiak robí domáce úlohy. Aj to, ako je miestnosť zariadená, má vplyv na výkon a celkovú pohodu. Zariaďte svojmu školákovi izbu tak, aby sa učil s radosťou.

detska izba pre skolaka 003

Od hračiek za písací stôl

Detská izba sa nemusí okamžite zmeniť na prísnu pracovňu, postačí, ak v niektorej jej časti zriadite pracovný kútik. Jeho základom musí byť písací stôl so stoličkou a vhodným osvetlením. Nemal by chýbať úložný priestor, napríklad skrinky so zásuvkami, kde si školák odloží učebnice, zošity a ďalšie pomôcky. Vhodné sú aj nástenné police, vďaka ktorým ušetríte miesto. V študentskej izbe by sa však nemalo nachádzať príliš veľa kusov nábytku.
V ideálnom prípade by miestnosť mala byť rozdelená na tri časti: v jednej sa ddrevena skolska tabula smobyieťa bude učiť, v druhej hrať a tretia poslúži na spanie.

 

 

 

K tabuli!
Tabuľa na kreslenie do detskej izby je kusom nábytku, ktorý porastie spolu s dieťaťom. Pomáha rozvíjať umelecké vlohy, detskú fantáziu a šikovnosť pri kreslení a písaní. Detská tabuľa na kreslenie pre deti Tableau Bois od firmy Smoby je obojstranná. Z jednej strany na ňu deti môžu písať fixkou a na druhej strane môžu používať farebné kriedy. Tabuľa má spolu 59 doplnkov, medzi ktorými je aj magnetická abeceda.

 

 

Abeceda rýchlo a jednoducho
Drevené dekorácie v podobe písmen sú nielen originálnym doplnkom, ale majú aj vzdelávaciu funkciu. Sú vyrobené z dreva vyťaženého zo zodpovedne obhospodarovaných lesov, ktoré je označené certifikátom FSC (Forest Stewardship Council). Deti sa vďaka nim môžu učiť abecedu a skladať si rôzne slovíčka. Lepiace drevené písmená francúzskej značky Janod s veselým klaunom sú dostupné v rôznych farbách.

drevene pismenka janod drevene pismenka janod 2

 

K úspechu správnym osvetlením

Za pracovným stolom sa školák musí sústrediť a spravidla sa do domácich úloh púšťa vo večerných hodinách, preto je veľmi dôležité, aby bola plocha stola osvetlená správnym spôsobom. Stolové svietidlo umiestnite tak, aby dieťa neoslepovalo, to znamená, aby zdroj svetla nebol viditeľný. Do úvahy treba brať aj to, z akej strany na pracovný stôl dopadá denné svetlo.

detska izba pre skolaka 001

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje umiestnenie svietidla, je skutočnosť, či je dieťa pravák alebo ľavák. Stolovú lampu preto treba položiť tak, aby si dieťa pri písaní netienilo vlastnou rukou. Je tiež užitočné uvedomiť si, že nie každé svetlo je rovnaké. Chladnejšie svetlo človeka vo väčšej miere udržuje bdelého, preto sa práve studené svetlo odporúča nad pracovný stôl. Niekomu však môže prekážať, preto uprednostní teplejšie svetlo. Zistite, čo vášmu školákovi najviac vyhovuje.

 

Komu sa nelení, tomu sa zelení

Je všeobecne známe, že ľudské vnímanie a emócie ovplyvňujú aj farby. Myslite na to pri výbere vhodnej farby na steny študentskej izby. Ideálna je zelená, ktorá podnecuje pozornosť a zároveň pôsobí upokojujúco. Nemusíte natierať všetky steny nazeleno, správnou kombináciou farieb priestor zútulníte. Oranžová farba navodí pocit tepla aj počas chladných jesenných či zimných dní. Modrou farbou predídete stereotypu. Biela je zase k ostatným farbám skvelým podkladom. Vhodnou kombináciou docielite v izbe príjemnú atmosféru a vaše dieťa sa v nej bude dobre nielen cítiť, ale aj učiť.

Miesto nielen na učebnice

Výbornou voľbou do izby školáka je knižnica. Poskytne priestor nielen knihám, ale aj dekoráciám, hračkám, prípadne fotografiám. Dieťa si na jej police môže uložiť obľúbené predmety, a tak si samo dotvoriť svoju zónu komfortu.

detska izba pre skolaka 002

Aby sa na nič nezabudlo

Popularite sa tešia aj nástenky, ktoré sa najčastejšie umiestňujú nad písací stôl. Školák si na ne môže pripnúť rozvrh hodín, krúžkov a voľnočasových aktivít, vylepiť plagát obľúbenej kapely či zavesiť kalendár. Na druhej strane nástenka poslúži aj rodičom, stačí, ak na ňu pripnú zoznam úloh a domácich prác, ktoré od svojej ratolesti v daný deň vyžadujú. Takto sa dieťa nemôže vyhovárať, že svoje povinnosti nemalo na očiach.

text: Paula Mokrá

foto: IKEA, Mackoviahracky.sk