IMG 3875

Romana Klimeková je vyštudovaná právnička, ktorú si väčšina ľudí spojí s jej asi najkrajším projektom Pes v núdzi – občianskym združením, ktoré založila spolu s Dominikou Homolovou v roku 2008.

 

Romana Klimeková je vyštudovaná právnička, ktorú si väčšina ľudí spojí s jej asi najkrajším projektom Pes v núdzi – občianskym združením, ktoré založila spolu s Dominikou Homolovou v roku 2008. Odvtedy sa snaží dať týraným a opusteným psom šancu na lepší život. U nej doma sme však zvolili ľahšiu tému na rozhovor. Venovali sme sa jej ďalšej vášni a v súčasnosti aj povolaniu – interiérovému dizajnu. Ona sama sa však nechce štylizovať do pozície dizajnérky, skromne si preto hovorí interiérová stylistka. Sú to však malé detaily, ktoré naše príbytky robia domovom, a tých je u Romany neúrekom. Stačí sa iba inšpirovať.

IMG 3926

Ako si začala s bytovým dizajnom?

Bol to prirodzený vývoj. Počas vysokej školy, kde som študovala právo, som sa venovala všetkému inému, len nie právu. Bola som módna stylistka, písala som do časopisov. Vždy som mala blízko k móde. Už odmalička ma však bavilo zveľaďovanie interiérov a aj keď tomu moji rodičia príliš nevenovali pozornosť, nakoniec sa to stalo mojím povolaním. Prvé semienko vzklíčilo vtedy, keď sme si s bývalým priateľom kúpili prvú vlastnú nehnuteľnosť. Na tomto dome som pracovala spolu s architektmi „od podlahy“. Nakoniec z toho vznikol jeden krásny koncepčný celok a ľuďom sa to veľmi páčilo. Všetci sa ma pýtali, prečo nejdem robiť práve toto. Hovorila som im, že však to nemám vyštudované, tak to nemôžem robiť. Celý spomínaný dom bol predsa iba ukážkou môjho vkusu a toho, čo sa mi páči. Prešlo niekoľko rokov, doštudovala som a začala som sa venovať právnickej praxi. Tri roky som strávila v advokácii, spravila som si doktorát, ale to obdobie ma mučilo. Byť právničkou ma síce bavilo, ale ubíjala ma nulová vymožiteľnosť práva na Slovensku. Potrebujem chodiť do práce s radosťou a nie s odporom. Naskytla sa mi príležitosť spraviť jeden byt v Prahe, tú ponuku som prijala a definitívne som odišla z advokácie.

 

Aká estetika je ti blízka?

Inklinujem k severskému dizajnu. Najradšej mám paletu farieb, ako sú biela, šedá, čierna a do toho drevo. Nemám nič proti hypermoderným interiérom, ale aj tie sa dajú spraviť s citom.

IMG 3875    IMG 3883    IMG 3892

Čo je pre teba základom kvalitného bývania?

Každému bytu či domu treba dať pevný základ – to sú kvalitné podlahy, dlažba atď. Zvyšok sa dá vždy dekorovať pomocou závesov, vankúšov a rôznych doplnkov. Je to podobné ako s oblečením – pokiaľ máš kvalitnú nadčasovú kabelku alebo topánky, dokážeš na nich vždy postaviť dobrý outfit. Môj vlastný bytík som dokončila až po troch rokoch. Prvý rok som strávila iba na matraci, lebo som chcela mať všetko spravené poriadne.

 

Aké sú podľa teba najväčšie neduhy, ktorými trpia naše domácnosti?

Prílišná farebnosť, kombinovanie materiálov a štýlov. Majitelia prenášajú do bytov až príliš osobného štýlu a to vie byť niekedy na škodu. Na druhej strane sú málo otvorení nápadom a impulzom zvonka. Ľudia na Slovensku chcú strašne veľa a nemajú koncept ani predstavu o tom, ako by mal výsledok vyzerať. Prekáža mi aj to, keď ľudia nekombinujú interiér s exteriérom, to znamená: keď si kúpiš byt v Starom Meste, je bohapusté v historickom byte vytvoriť ultramoderný interiér a, naopak, v modernej novostavbe vytvoriť vidiecky dom alebo nebodaj horskú chatu, to nejde. Viem, že nie každý má na dokonalé zladenie prostriedky, ale vždy sa to dá nejako vhodne vymyslieť.

IMG 3929    IMG 3931    IMG 3953

Keď už hovoríš o prostriedkoch, myslíš, že to, ako bývame, je závislé od financií, ktorými disponujeme?

Nie, to je úplná hlúposť. Dnes máš toľko možností a človek si vie aj sám vytvoriť také originálne veci, že vyhovárať sa na peniaze je naozaj nezmysel. Veľmi populárne sú dnes napríklad palety, z ktorých si môžeš vyrobiť rôzne kusy nábytku. Repasovanie starého nábytku, to je takisto jeden z trendov. Takže ešte raz – nie, nie je to o peniazoch, je to o nápade a o tom, že ho zrealizuješ. Nie je umenie zariadiť byt, keď máš k dispozícii kopu prostriedkov. Takých bytov som videla neúrekom a aj napriek tomu, že boli zariadené naozaj štýlovo, chýbala im duša – ako keď prídeš do showroomu.

 

Ak by si mala poradiť ľuďom, ktorí rozmýšľajú nad tým, ako zveľadiť svoj interiér, čím by mali začať?

Každý byt by som najskôr vymaľovala nabielo a spravila si kvalitné podlahy. Lebo ako som už hovorila – kuchynská linka sa dá repasovať, sedačka sa dá prečalúniť, ale steny a podlaha sú základ, na ktorý len nabaľuješ a dotváraš ho. Keď však chce niekto rýchlo a efektívne zmeniť ráz interiéru, dá sa to napríklad pomocou zarámovaných fotografií. Úplne stačí, keď jednu stenu vymaľuješ inou farbou a zavesíš na ňu niekoľko obrázkov. Miestnosť hneď dostane iný šat. Ďalšou možnosťou je zmeniť napríklad závesy alebo svietidlá. Aj taký detail, akým je nové tienidlo, vie oživiť miestnosť. Na čo som však vyslovene zameraná, sú živé kvety. Tie urobia v interiéri naozaj zázraky.

IMG 4171    IMG 4180 

Čo ťa mrzí na našom prístupe k bývaniu?

Mňa mrzí, že ľudia do bývania nie sú ochotní investovať. Radšej si kúpia auto, ktoré každým kilometrom stráca nominálnu hodnotu, ale je to nejaký „status“, ktorý vidieť, a to je ľuďom u nás prednejšie. Podľa môjho názoru je však bývanie oveľa dôležitejšie ako nejaké auto a množstvo iných veci, do ktorých investujeme. Lebo byt alebo dom, to je priestor, kde žiješ a tráviš väčšinu svojho voľného času. To, kde a ako žijeme, nás výrazne ovplyvňuje a ani si to nemusíme uvedomovať. Ráno sa tam zobúdzame, poobede sa vraciame z práce, niekto tam dokonca trávi väčšinu dňa. Podaktorí ľudia by naozaj neverili, ako vie interiér zmeniť psychické rozpoloženie. Možno si väčšina z vás povie, že to nepotrebuje, ale ja som v tomto bola vždy nekompromisná.

 

Na návšteve sme boli aj u Juraja Podmanického, zakladateľa festivalu GRAPE. Rozhovor s ním si môžete prečítať tu.

Text: Zuzana Fajta
Foto: Lucia Jesenská