caroline mCaroline je vďaka ležérnemu štýlu obliekania a neuveriteľne mladistvému vyžarovaniu ikonou žien na celom svete – je modelkou, hudobnou producentkou, tvárou značiek, ako sú Chanel či Lancôme, a vďaka knihe „Ako sa stať Parížankou“ i spisovateľkou.

caroline 001

Táto štyridsiatnička tu okrem iného radí, aké finesy použiť v byte, aby ste sa v ňom cítili dokonale francúzsky. Základným predpokladom úspechu je „práca“ so svetlom. Vytvorenie správnej atmosféry pomocou slnečných lúčov i správneho umelého osvetlenia stojí podľa Caroline na prvom mieste, teda ešte pred kúpou samotného zariadenia bytu alebo domu.

caroline 02 occa homefoto: Occa Home


Známa Parížanka je skôr zástankyňou viacerých menších zdrojov svetla než veľkých a žiarivých lustrov. Viacero lámp totiž v interiéri vytvára oveľa pôsobivejšiu atmosféru. Môžete ich pozažínať na niekoľko spôsobov a zakaždým sa budete v byte cítiť inak. Skvelým doplnkom sú aj horiace sviečky.

caroline 03 dunelmfoto: Dunelm

caroline 04 dunelm sainsburyfoto: (vľavo) Sainsbury´s Home, (vpravo) Dunelm

caroline 05 conturafoto: Contura


Podobne by ste podľa jej rád mali pristupovať k rozdeleniu celého obytného priestoru. V obývačke sa snažte vytvoriť menšie kútiky, dosiahnete tak dojem väčšieho interiéru. Na začiatok postačí okrem hlavnej sedacej spoločenskej časti napríklad čitateľský kútik či chaise longue na driemanie pred kozubom.

caroline 06 dunelmfoto: Dunelm

caroline 07 ikea lignefoto: (vľavo) Ikea, (vpravo) Ligne Roset


Kuchyňa a jedáleň sú vo Francúzsku miestnosťami, kde ľudia (aj návštevy) trávia najviac času. Zatiaľ čo v kuchyni by ste si kvôli pohodlnej príprave jedla mali dopriať kvalitné osvetlenie, do jedálne sa podľa Caroline hodí nepriame osvetlenie, s ktorým lepšie dosiahnete nenútene romantickú atmosféru.

caroline 08 toncellifoto: Toncelli

caroline 09 conturafoto: Contura

caroline 10 bonamifoto: Bonami


V spálni uprednostňujte iba tlmené svetlo, ktoré je najlepšie umiestniť na nočné stolíky. Do šatníka, naopak, patrí výrazné osvetlenie. Naša rada: voľte také žiarivky, ktoré príliš neskresľujú farby na oblečení.

caroline 11 roche boboisfoto: Roche Bobois

caroline 12 roche boboisfoto: Roche Bobois


Kúpeľňa je podľa Caroline najlepšou kamarátkou každej ženy. Preto sem patrí svetlo, ktoré vám príjemne zalichotí. Keď si ráno či večer pri pohľade do zrkadla budete pripadať krajšie, hneď sa vám pozdvihne nálada.

caroline 13 bettefoto: Bette

caroline 14 bleu provencefoto: Bleu Provence

pripravila: Anna Salvová
foto: Lancôme a archív firiem