fitness mMálo času, zaneprázdnenosť alebo jednoducho nechuť. Sú práve toto dôvody, kvôli ktorým sa vyhýbate verejným fitnescentrám?

fitnessExistuje však aj iná alternatíva, ako posilniť svoje svaly a udržať sa v dobrej fyzickej kondícii. Čo takto zacvičiť si doma, vo vlastnom fitnescentre?

Domáce fitnes, tak ako všetko, má svoje výhody, ale aj nevýhody. Za najväčšie výhody možno považovať súkromie a neobmedzený prístup. Zacvičiť si môžete kedykoľvek a nie ste viazaní otváracou dobou verejného fitnescentra. Ďalším plusom je dostupnosť cvičiacich strojov. Cvičenie sa obíde bez nepríjemného čakania, kým sa uvoľní vami požadovaný trenažér. Naopak, jednou z nevýhod domáceho cvičenia je možná strata motivácie. Najväčšou prekážkou pre vybudovanie vlastného fitnes sú vstupné náklady, ktoré značne zasiahnu do vášho rozpočtu. Ak vás však cvičenie baví a ste si istí, že pri ňom zotrváte, náklady sa vám vrátia v podobe vypracovaného tela a dobrej fyzickej kondície.


Nástrahy domáceho fitnes

Vysoké vstupné náklady, prípadne málo miesto v byte, nie sú jedinými problémami, s ktorými sa pri domácom cvičení môžete stretnúť. Pri cvičení doma nemáte po ruke vyškoleného profesionála, ktorý by vám pomohol či poradil ako ďalej. Tento problém sa dá však pomerne jednoducho vyriešiť. Na trhu je množstvo odborných publikácií, ktoré vám pomôžu nielen zorientovať sa vo veľkom počte cvičiacich strojov, ale vám aj poradia, ktoré cvičenie je pre vás vhodné. Najideálnejším riešením je však nechať si zostaviť tréningový plán od odborníka, ktorý vám cviky nielen ukáže, ale ich aj vysvetlí. Doma už len aplikujete novonadobudnuté vedomosti bez obáv, že by ste si mohli ublížiť, alebo sa zraniť.

Kam posilňovňu umiestniť a ako ju zariadiť

Ak vás ani nevýhody a náklady neodradili od vlastnej posilňovne, prichádza na rad najdôležitejšia otázka. Kam ju umiestniť a ako ju zariadiť? Ak ste ešte len vo fáze návrhu domu, prípadne rekonštrukcie, vhodné miesto na súkromnú posilňovňu si jednoducho naplánujte a zapracujte ju do návrhu. Ideálne je, aby išlo o samostatnú miestnosť, s dobrým prísunom čerstvého vzduchu, ktorý je veľmi dôležitý. To znamená, že každá posilňovňa musí mať okno, klimatizáciu alebo aspoň silný ventilátor, ak je umiestnená napríklad v pivničných priestoroch. Ak je to čo i len trochu možné, postarajte sa o to, aby mala vaša telocvičňa vlastný vchod zvonka. Ušetrite si tak ťažkosti spojené so sťahovaním cvičiacich strojov cez celý dom. Samotná miestnosť by mala mať rozmery minimálne 3 × 4 metre. Cvičiace stroje nemôžu byť natlačené jeden na druhom. Mohlo by dôjsť nielen k ich poškodeniu, ale aj k fyzickému úrazu. Ak si chcete do svojho fitnes zadovážiť veľké posilňovacie stroje a nielen činky či lopty, je nevyhnutné dbať na vhodný výber podlahy. Tá by mala byť pevná a odolná, na báze PVC. Takáto podlaha je veľmi praktická z hľadiska údržby a taktiež hygieny. Zabudnite na koberec, na ktorom sa usadzujú nečistoty, pot, ťažko sa čistí a je živnou pôdou pre plesne a príčinou rôznych pachov.

Viac sa dočítate na strane 46 – 47

TEXT: Katarína Segešová
FOTO: inSPORTline


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012