tvoriva praca mInteriérovému dizajnu sa venuje od svojich stredoškolských čias, hoci vtedy nemal ani poňatia o význame slova dizajn.

tvoriva pracaLen pokračoval tam, kde v detstve strávil väčšinu svojho voľného času – počnúc základnou umeleckou školou, cez stolárske dielne a končiac rezbárskym prostredím insitných umeleckých remeselníkov. Medzi tým nejaký krúžok mladých fotografov a podtatranská príroda. Vtedy ho najviac ovplyvnili podvedomie, intuícia a veľmi pozitívny vzťah k výtvarnému umeniu a cestovaniu. A na základe rovnakých podnetov sa Slavomír Dluhý rozhoduje dodnes, takmer každý deň.

 



Už počas štúdia ste pracovali vo viacerých výtvarných a architektonických ateliéroch. Prax ste začínali vo vtedy významných nábytkárskych spoločnostiach a podieľali ste sa na tvorbe dizajnu nábytku určeného do sériovej výroby. Ako si spomínate na toto obdobie?


Ateliéry a výrobné závody – to je vynikajúca kombinácia pre budúceho tvorcu v oblasti dizajnu nábytku a interiéru. Ak neprejdete podobným procesom vývoja, je priam nemožné, aby výsledok vašej práce – od prvej skice, cez model až po výrobok zabalený v kartonáži výrobného podniku alebo umiestnený v nejakom atypickom interiéri – nadobudol svoju reálnu podobu. Samozrejme, na čo najvyššej úrovni po kvalitatívnej, technickej i estetickej stránke zároveň. Za väčšinu vecí, ktoré majú dnes pre mňa profesionálnu hodnotu, vďačím ľuďom a prostrediu, v ktorom som sa vtedy formoval. Toto obdobie bolo pre mňa nesmierne dôležité.

V Bukóze Vranov ste boli krátko súčasťou tímu, ktorý vypracoval výrobný program sedacieho a doplnkového nábytku a solitérov. Určite sledujete aj súčasné trendy sedacích súprav, stoličiek, kresiel či kancelárskeho nábytku. Aký je váš pohľad na ich vývoj?

Vývoj nábytku ide ruka v ruke so zdokonaľovaním progresívnych technológií a inovatívnym výberom materiálov, s praktickou víziou enviromentálneho princípu. Je odrazom potreby, spotreby, nevyhnutnosti a reprezentatívnosti. Vo všeobecnosti, nábytok i interiér budú vždy ovplyvňovať vývoj mnohých kompozitných materiálov, ktoré poskytujú nové možnosti riešenia konštrukcií a povrchov s ohľadom na životné prostredie. Prvé husle hrá taliansky dizajn. Príslovie „Čo murár, to sochár." tu cítiť na každom kroku. Talianski dizajnéri a výrobcovia nábytku udávajú a budú udávať tempo v tomto odvetví ešte dlho.

Viac sa dočítate na strane 144 – 147

TEXT: Ivona Partmanová
FOTO a skice: Slavomír Dluhý

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/motorom_tvorivej_prace_je_zmena/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012