miestnostPre mladého človeka je nevyhnutné, aby mal svoj vlastný priestor, ktorý mu poskytne dostatočné súkromie a pohodlie.

miestnostOkrem odpočinku sa tu odohráva mnoho ďalších činností. Medzi najdôležitejšie patria v živote detí a tínedžerov hra a štúdium. Požiadavky na izbu určenú pre batoľa nie sú ani v najmenšom rovnaké ako v prípade izby dospievajúcej ratolesti. Ideálna je miestnosť, do ktorej sa zmestí všetko, čo deti potrebujú - od kolísky alebo postieľky pre novorodenca, až po posteľ dlhú 190 cm.

Detská izba by mala byť umiestnená v pokojnej časti domu či bytu, v miestnosti príjemnej a vhodnej na hru. Pre najmenšie deti sú najlepšie pastelové farby, podfarbené mäkkým osvetlením. Požiadavky na zariadenie, osvetlenie i výzdobu sa menia v závislosti od toho, ako dieťa rastie a dospieva. Už v čase, keď uvažujeme o vybavení izby, musíme myslieť aj na to, že okrem praktického a estetického zariadenia, musí byť tento priestor bezpečný pre detské aktivity a hry. Ak sú súčasťou nábytku krehké alebo sklenené predmety, na nejaké obdobie ich odstránime, napríklad do skrine. Taktiež zabránime prístupu detí k elektrickému vedeniu a zásuvkám. K ochrane zdravia dieťaťa bezpochyby patrí i zabezpečenie dobrých svetelných podmienok umiestnením vhodných zdrojov svetla. Pre deti je ideálny otvorený priestor bez prekážok. Zariadenie by malo rešpektovať vývoj dieťaťa a jeho zvyšujúce sa nároky na pracovnú plochu, úložné priestory i miesto určené na oddych. V prípade stola a stoličiek vyhráme, ak zvolíme variabilný – „rastúci nábytok", ktorý nebudeme musieť za pár rokov vymieňať.

Pri zariaďovaní izby pre batoľa sa držíme skôr citu ako technických predpisov. Volíme jemné a na dotyk príjemné materiály v jasných farbách. Za najlepšiu podlahovinu sa považujú parkety, pretože majú hladký povrch, sú teplé a jednoducho sa udržiavajú v čistote. Môžeme ich doplniť alebo nahradiť aj vhodným typom koberca z prírodných vlákien.

Viac sa dočítate na strane 230 – 235

TEXT: Ivona Partmanová
FOTO: Merito, New top furniture, JYSK, Hanssem, Osram


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012