povabne premeny mDokonalo ich precítime aj v našej záhrade, ak dokážeme šikovne skombinovať rastliny a využiť ich dominantné farby a textúry.

Záhradu vnímame ako celok a preto k nej musíme pristupovať komplexne už pri jej zakladaní. Požiadavka na zosúladenie doby kvitnutia jednotlivých navrhovaných rastlín by mala byť prvoradá už v etape plánovania. Potom nájdeme v záhonoch veľmi skoro kvitnúce rastliny ako aj rastliny, ktoré kvitnú ešte počas neskorej jesene. Jarné cibuľoviny vystriedajú žiarivé letné trvalky. Jeseň príde s ohnivou nádielkou oranžovej a červenej farby. A v zime, keď všetko zahalí biela srieň, vyniknú tvary konárov stromov a kríkov.


Základom sú kostrové dreviny

Základom premyslenej kompozície a správnej voľby rastlín sú kostrové dreviny, teda stromy a kry, ktoré sú stredobodom záhonu po celý rok. Mnohokrát majú nenápadnú farbu, ale ich úloha je najdôležitejšia. Tvoria pozadie pre kvitnúce cibuľoviny a trvalky. Súčasne v záhrade zabezpečujú zelenú hmotu a štruktúru aj počas dlhej zimy. Výborne nám poslúžia stále zelené aj opadavé kry rôznych výšok, štruktúr a farieb. Ďalšou veľmi významnou zložkou sú takzvané dominantné rastliny. Vďaka svojej zaujímavej stavbe alebo dominantnému kvetenstvu majú neobyčajný vzhľad. Častokrát sú vyššie a statnejšie ako ostatná výsadba, preto sú vhodné ako solitéry. Môžu to byť trvalky alebo okrasné trávy. Dominantné druhy vyniknú len vtedy, ak ostatné doplnkové rastliny budú aspoň o tretinu nižšie a zároveň ich budú podporovať svojim celkovým vzhľadom. Na tento účel používame trvalky, okrasné trávy a paprade alebo cibuľoviny. Prázdne miesta v záhone dopĺňame výplňovými rastlinami. Sú to kry, trvalky alebo jednoročné rastliny, okrasné trávy, paprade a cibuľoviny, ktoré dorastajú väčšinou do výšky 60 cm. Okraje záhonov môžeme zjemniť lemujúcimi rastlinami (nízke kry a trvalky do 30cm), ktoré patria iba do predných častí záhonov.


Text a návrh výsadby: Lenka Vargová
Foto: Sharon Hockenhull, Atelier Papaver, Johan Dreo, Thomson a Morgan

Viac sa dočítate na stranách 160 – 164


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013