zelen v meste mLaická i odborná verejnosť sa podieľa na formovaní moderného životného prostredia našich miest a obcí.

zelen v mesteCieľom článku je vzbudiť v nej vyšší záujem o túto problematiku a objasniť čitateľom rovnicu v nadpise tohto článku.

S problematikou rapídneho ubúdania zelene sa v rámci Európy už stretli snáď všetky významné mestá, ktoré zasiahla vysoká intenzita developerských projektov. Niekoľkoročné špecifické požiadavky od investorov, samospráv miest i odbornej a laickej verejnosti sa podarilo zlúčiť do spoločensky aj ekologicky vhodného a prínosného riešenia strešných záhrad. Samotnému investorovi poskytujú vynikajúcu možnosť zachovať plnohodnotnú zeleň na danom území.


Požiadavky od samospráv


Samosprávy mnohých európskych miest majú určité zásady pri schvaľovaní developerských projektov. Samospráva mesta má niekoľko právomocí v schvaľovacom procese: – sama vytvorí vlastný predpis, ktorý určí od akej plochy rovnej strechy má investor povinnosť na nej vytvoriť strešnú záhradu (v mnohých nemeckých mestách musí byť každá plochá strecha nad 100 m2 zelená), – v projekte určí podiel na koľkých m2 z celkovej plochy strechy musí byť vytvorená intenzívna alebo extenzívna strešná vegetácia, – sama vytvorí pre investorov podporný program formou zníženia alebo úplného odstránenia poplatku za odkanalizovanie takejto strechy, – môže poskytovať priamu dotáciu ako protihodnotu za vytvorenie každého m2 zelenej strechy.

Zásady mestských samospráv vychádzajú zo smerníc, ktoré upravujú postup pri tvorbe strešných záhrad (v Nemecku sú to smernice FLL, ktoré sú prakticky rešpektované v celej EÚ).


3 E v tvorbe strešných záhrad


E1 = ekológia – zadržanie vody v krajine – zníženie teploty ovzdušia v okolí objektu – zabránenie prehrievania objektu – zvýšená tvorba kyslíka

E2 = estetika – estetická (pohľadová) funkcia

E3 = ekonómia – zníženie nákladov na klimatizovanie a vykurovanie objektu – zníženie nákladov na odkanalizovanie objektu – zabránenie poškodeniu striech prostredníctvom UV žiarenia – ochrana strešných vrstiev a tým predĺženie životnosti konštrukcie na dvojnásobok

Viac sa dočítate na strane 290 – 293

Text: Ing. Martin Mikulaj, Ing. László Kovaly
Foto: BAWACO CZ


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2010