erika hugi billNa pozemku, ktorý obklopuje náš dom je vždy potrebné vytvoriť rovnováhu energií.

erika hugi billJe to možné len vtedy, ak nikde neprevažuje rovnaký tvar, farba, forma či materiál. Keď si vytvoríme rovnováhu v našom okolí, pocítime ju aj v našich životoch.

Dbáme na to, aby sme si v okolí domu vytvorili zdroj energie a nasmerovali jej tok tak, aby sme podporili feng šuej nášho životného priestoru. Tok energie do domu vieme ovplyvniť a znásobiť tak pozitívne pôsobenie feng šuej v domácnosti. Zastúpenie jednotlivých materiálov, tvrdých a mäkkých povrchov, organizácia priestoru, použitie rôznych rastlín a kvetov majú vplyv na životnú energiu, ktorá obklopuje náš domov.



Dom a záhrada vytvárajú jeden celok. Exteriér je vlastne pokračovaním obytného priestoru. Preto je veľmi dôležité, aby harmónia a rovnováha boli dodržané aj tu. Vybudovanie záhradky s kvetinami, stromami a zákutiami na posedenie predstavuje pokus o obnovenie dokonalosti prírody a jej harmónie s ľuďmi. Záhrada v štýle feng šuej neznamená, že ide o čínsku záhradu. Ide vlastne o správne usmernenie energie a teda aj o udržanie energie na správnom mieste. Už v etape návrhu by sme mali dbať na symboliku nebeských zvierat, ktorá je veľmi dôležitá. Korytnačka sa nachádza v zadnej časti pozemku a má poskytovať ochranu a bezpečie, chrániť pred nepriateľom. Môže mať podobu vysokého múru alebo vysokých stromov. Fénixovi patrí juh alebo predná časť pozemku, pretože potrebuje voľnosť a rozhľad. V tejto časti by malo byť cez plot vidieť alebo by tu nemal byť vôbec. Keď sa postavíte chrbtom k domu, po ľavej ruke sa nachádza dračia časť pozemku. Tu vysaďte vyššie rastliny, alebo vytvorte vyvýšeninu. Po pravej ruke sa nachádza biely tiger, ktorého silu podporíte nižšími kríkmi alebo nízkym živým plotom.

Text: Martina Miková
Foto: Frits de Vries, Ritter Runker, Rattan shop

Viac sa dočítate na stranách 170 – 173


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013