detska 1024x768

Každý člen rodiny má v domácnosti svoj obľúbený kútik, kde trávi voľný čas a venuje sa svojim aktivitám. Pre deti je takouto miestnosťou detská izba.

 

kralovstvo deti

Vhodne zariadená detská izba je priestorom nielen na spanie, ale aj hranie. Mala by rásť spolu s dieťaťom a prispôsobovať sa jeho meniacim potrebám.

 

Deti a hlavne tínedžeri trávia vo svojich izbách nespočetné množstvo času. Detská izba je pre nich spálňou, obývačkou, herňou i pracovňou. Majú v nej umiestnené vlastné počítače, televízory aj dvd prehrávače. Ak to dostatok priestoru dovolí, ideálne je rozdeliť miestnosť na zóny pre oddych, spánok, prácu a zábavu. Pri výbere nábytku sa riaďte vekom ratolesti a túžbou spraviť detskú izbu dostatočne bezpečnou.


Pod dohľadom

Izba pre jedno dieťa by mala byť veľká aspoň 8 m2. Ak detskú izbu zdieľajú dvaja súrodenci, jej rozmery by nemali byť menšie ako 12 m2. Nesnažte sa prepchať ju nábytkom, doprajte deťom radšej dostatok priestoru na ich aktivity. Miestnosť by nemala byť ďaleko od spálne, aby hlavne malé deti boli pod rodičovským dohľadom.


Izba pre najmenších


Najmenej náročné je zariaďovanie detskej izby pre najmenšie deti. Prvoradá je praktickosť. Mnohí rodičia zvyknú mávať dieťa prvé mesiace po narodení vo svojej spálni a až neskôr mu doprajú vlastnú priestor. Batoľatám stačí pre začiatok detská postieľka alebo kolíska, skrinka na oblečenie, polica a prebaľovací pult v izbe. Pri kúpe postieľky si všímajte pevnosť, jej rozmery, aby sa nestala dieťaťu tesná už po pár mesiacoch, kvalitu matraca a konštrukciu, ktorá dieťaťu nedovolí ublížiť si. Niektoré detské postieľky umožňujú po odstránení bočníc vytvoriť lôžko pre väčšie dieťa.

Viac sa dočítate na strane 234 – 238

Text: Sláva Štefancová
Foto: Ivan Végh, Koelnmesse, Eijffinger

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/kralostvo_deti/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2010