uvodna

Keď sa jedna z nich narodila, druhá sa už učila bicyklovať. O 27 rokov neskôr sa stretli, aby sa z nich stali ambasádorky zdravého stravovania. Ich život sa momentálne točí okolo jedla, aj keď nie sú profesionálne kuchárky. 

Keď sa jedna z nich narodila, druhá sa už učila bicyklovať. O 27 rokov neskôr sa stretli, aby sa z nich stali ambasádorky zdravého stravovania. Ich život sa momentálne točí okolo jedla, aj keď nie sú profesionálne kuchárky. Majú za sebou vlastnú televíznu reláciu, teraz aj prvú kuchársku knihu. A kým my sme nadšení z tej prvej, Aneta Orosiová a Janica Lacová už medzitým píšu ďalšiu...

 

 

IMG 8004 jemine full

 

Ako ste sa vy dve zoznámili? Aj keď pôsobíte ako dlhoročné kamarátky, dočítala som sa, že sa nepoznáte až tak dlho...

A: Poznáme sa približne dva a pol roka, niekto by si možno tipol, že sme kamarátky od detstva. No to preto, že spolu trávime tak veľmi veľa času, nášmu projektu Jem iné sa venujeme naplno. Zoznámila nás spoločná kamarátka Zita, pretože si myslela, že si istotne budeme mať čo povedať. A mala pravdu. 

 

Aké sú vaše pôvodné povolania?

A: Ja som vyštudovala MBA, medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Vďaka tomu, že som sa desať rokov profesionálne venovala spoločenskému tancu, dlhé roky interiérovému dizajnu a property manažmentu, ako aj marketingu v gastronómii, vypestovala som si lásku k cestovaniu, dobrému, kvalitnému, ale aj exotickému jedlu a zároveň som sa naučila zodpovednosti či kreativite. Viedla som reštauráciu v Bielorusku, mala vlastnú tanečnú školu a také kadečo, čo prišlo do cesty, no vždy ma to posunulo niekam ďalej. A dlho som mala sen otvoriť si prevádzku so školou varenia.

J: Vyštudovala som marketingovú komunikáciu, ktorej som sa aj naplno venovala a na voľnej nohe som už asi 11 rokov. V roku 2003 som založila vlastnú továreň na nápady Factory of Ideas, kde som sa venovala grafickému dizajnu, copywritingu a najmä PR.

 

Zamestnáva vás momentálne varenie na plný úväzok?

A: Varenie už nie, ale Jem iné naplno, 24 hodín denne, sedem dní v týždni, niekedy dňom i nocou . Momentálne už totiž toľko času za sporákom netrávime, pretože v kuchyni máme skvelých a šikovných ľudí a my s Janicou sme potrebovali riešiť dennú operatívu a strategické rozhodnutia, marketing či financie. No varenie je pre mňa najväčší relax, takže vždy, keď potrebujem vypnúť, skončím pri hrncoch. Doma alebo v práci.

 

Ste ambasádorkami Food Foundation Jamieho Olivera na Slovensku. Čo to presne znamená?

Sme dobrovoľníčky programu Food Revolution, ktorý Jamie Oliver realizuje po celom svete už štvrtý rok. Snažíme sa o osvetu a edukáciu v rámci stravovania a šírenie povedomia o tom, čo je kvalitná potravina a kde ju hľadať. To, akou formou túto aktivitu realizujeme, je na zvážení a možnostiach každého ambasádora. Jem iné v podstate korešponduje s danou filozofiou Food Revolution, no keďže sme sa chceli dostať bližšie k ľudom, program a aktivity stále rozširujeme. Pravidelne reportujeme naše výsledky do riaditeľstva v Londýne, komunikujeme s ďalšími aktívnymi ambasádormi, vymieňame si rady a skúsenosti a tešíme sa z toho, keď vidíme, že to má celé zmysel.

 

Čo vás viedlo k vydaniu kuchárskej knihy „Čo na srdci, to na jazyku“? Čo všetko v nej nájdeme?

A: Nie sme profesionálky, ale vášnivé amatérky, ktoré sa neboja kombinovať chute a vymýšľať nové recepty. A variť a jesť je inak našou veľkou vášňou. To, prečo kniha vznikla, asi najlepšie vystihuje práve perex na zadnej obálke knihy: „Vraví sa, že jedlo je liek, ale i to, že jedlo spája. Nás dve teda určite spojilo. Dokonca aj vyliečilo. Z vlastnej skúsenosti môžeme prezradiť, že bez dobrého a kvalitného jedla deň nie je ani náhodou plnohodnotný. Preto sme sa rozhodli, že okrem našich tipov a trikov do kuchyne vám predstavíme aj vyše 60 receptov najrôznejšieho druhu, takých našich. Od netradičných smoothies cez najvychytenejšie dezerty a koláče, zaujímavé sezónne šaláty, až po vegetariánske, vegánske, prirodzene bezlepkové a mäsité hlavné jedlá. Aby si každý našiel to svoje. Nebudú chýbať ani Anetkine obľúbené bataty či Janicina martinská slaninka. Bielu múku a rafinovaný cukor tu však nehľadajte. Tie sa dnes vraj nenosia. Ekológia, zber a spracovanie, chémia, biológia. Jar, leto, jeseň, zima. Nielen v kuchyni. Našimi očami.“

 

duo jemine Maria Candrakova

Krst knihy S Anetou a Janicou Slavnostne krajanie torty autorky Aneta Orosiova a JanicaLacova foto Lucia Tuzinska zdroj Fortuna Libri

Prvá vec, ktorá sa vám vybaví pri slovo jedlo?

A: Chuť, pôžitok.

J: Pri slove jedlo sa mi vybaví niečo, na čo v týchto hektických, predvianočných dňoch zabúdam :) (rozhovor vznikol v decembri 2015, pozn. redakcie). V ostatných prípadoch je to pre mňa pôžitok a zážitok zároveň. Mám rada, keď je stôl plný jedla a môžem ochutnávať z viacerých misiek. Preto je pre mňa ideálnym riešením tzv. tapas bar.

Existuje vôbec nejaká potravina, ktorej sa vyhýbate a je vaša neobľúbená?

A: Ja veľmi neobľubujem sladké nápoje a vyhýbam sa podľa možností pšeničnej múke a rafinovanému cukru. Inak zjem asi všetko a suroviny si vyberám podľa kvality a zdroja. 

J: Nevonia mi pohánka. I keď viem, že je zdravá a z viacerých dôvodov by som ju mala konzumovať. Ostatným jedlám sa vôbec nebránim, dokonca ani tým, ktoré sú označované ako nezdravé. Lebo zhrešiť je vždy menej bolestivé, ako sa vystresovať preto, že som si niečo zakázala.

Pamätáte sa, kedy ste naposledy v kuchyni skríkli „Jeminé...“? 

A: To patrí k životu v kuchyni. Občas sa pritrafia momenty, keď so žiaľom jedlo vyhodím do koša, pretože experiment nesplnil očakávania. Alebo keď sa mi podarilo vyšľahané bielky vystreliť priamo z mixéra po celej kuchyni. Raz pri fotení nového koláča na blog sa mi dokonca prevrátil, spadol na stôl krémovou časťou a bolo dofotené :).

J: Toto kričím v kuchyni dosť často. V tej domácej preto, lebo mi pri varení ostane ešte veľa porcií navyše a pri tej profesionálnej preto, lebo nám niekedy naopak, pár porcií chýba :).

jamiemidres 0
Food Foundation Jamieho Olivera

Nezisková organizácia známeho britského kuchára vznikla v roku 2002 a zameriava sa na vzdelávanie detí v škôlkach a školách, na pracovisku a v rôznych komunitách v oblasti stravovania. Víziou Jamieho Olivera ja znížiť výskyt obezity u detí, preto vznikol program Kitchen Garden Project. Ďalšími sú Ministry of Food pre všetky vekové kategórie a Fifteen Apprentice Programme zameraný na učňov medzi 18. a 25. rokom. Na Jamieho výzvu na zapojenie sa do projektu Food Revolution, ktorého súčasťou je aj Jem iné, reagovali stovky ľudí, ktorí sa stali amasádormi jeho myšlienok. Dnes ich je po celom svete viac ako tisíc. Vo svojom okolí propagujú význam zdravej stravy a organizujú napríklad Food Revolution Day.

 

 

„Moja nadácia sa zameriava na dôležitosť zachovania kuchárskych zručností. Zapojili sme jednotlivcov a vyzbrojili ich životne dôležitými znalosťami, ktoré pretrvajú a zmenia životy ľudí.“ - Jamie Oliver

 

 

 

 

obalka knihy

 

 

Inšpirujte sa receptami dievčat a pripravte hostinu s netradičným menu. Ďalšie zaujímavé tipy nájdete v knižke S Anetou a Janicou – Čo na srdci, to na jazyku. Čítaj viac. 

Text: Sláva Štefancová
Foto: jamieoliver.com